• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Bankowość

KNF krytycznie o SKOK-ach. Kasy: To Komisja utrudnia pracę

KNF krytycznie o SKOK-ach. Kasy: To Komisja utrudnia pracę
Foto: tvn24 Foto: KNF: Po około 20 latach pozostawania SKOK poza państwowym nadzorem, sytuacja w sektorze jest złożona

- W wielu SKOK-ach sytuacja jest trudna - poinformował rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz. Prezes Krajowej SKOK Rafał Matusiak odpiera te zarzuty twierdząc, że kondycja kas oraz ich wyniki są dobre i to pomimo, zdaniem prezesa, utrudniających codzienną pracę działań KNF.

Zdaniem KNF szczególnie zaskakuje niespotykana w innych instytucjach finansowych skala "wyprowadzenia zasadniczych obszarów działalności do podmiotów zewnętrznych oraz wpływ tej sytuacji na efektywne zarządzanie kasami i koszty".

Wątpliwości przy luksemburskich skryptów

- Wątpliwości budzi na przykład postępowanie wielu kas, które dokonywały transakcji tzw. luksemburskimi skryptami dłużnymi bez pełnego rozpoznania ryzyka i właściwej wyceny tych skryptów - dodał rzecznik KNF. Skrypty dłużne są  potwierdzeniem zaciągniętego kredytu, najczęściej niezabezpieczonym.

- Po około 20 latach pozostawania SKOK poza państwowym nadzorem, sytuacja w sektorze jest złożona. W dziewięciu konserwatywnie zarządzanych kasach (na 55 wszystkich SKOK) ocena KNF pozwoliła na zatwierdzenie prezesów. Natomiast w wielu kasach sytuacja jest niestety trudna - poinformował Dajnowicz.

Kasy na minusie. "Powód do dumy"

Zgodnie ze wstępnymi wynikami kas za 2013 r., podanymi we wtorek na konferencji prasowej przez prezesa Kasy Krajowej SKOK Rafała Matusiaka, w ubiegłym roku SKOK-i zarobiły ponad 252 mln zł. 12 kas zanotowało stratę. Aktywa kas wyniosły ponad 19 mld zł, a liczba członków przekroczyła 2 mln 600 tys. osób. Podczas konferencji poinformowano, że w 2012 r. wynik netto SKOK-ów był ujemny i wynosił ponad 56 mln zł. - Wyniki te są powodem do dumy - ocenił w komunikacie Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK. Jak dodał, ten sukces udało się osiągnąć mimo niestabilnego otoczenia prawnego Kas oraz restrykcyjnych, utrudniających SKOK-om codzienną pracę działań Komisji Nadzoru Finansowego.

"Od października 2012 roku otrzymaliśmy ponad 800 różnego rodzaju pism z KNF. Do 10 lutego takich pism wpłynęło już 65. (...) To prawdziwa lawina korespondencji - oświadczył Matusiak.

Zwrócił uwagę, że "brakuje zrozumienia i zachowania jednolitości w podejściu KNF". - Czuję się jak osoba, która została posadzona w samochodzie na siedzeniu kierowcy, tyle że obok mnie siedzi urzędnik KNF-u i to on trzyma rękę na kierownicy i zawiaduje gazem oraz hamulcem. Sęk w tym, że jeżeli dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego, to ja będę ponosił odpowiedzialność za to, co się stanie - spuentował .

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane