• rozwiń
  • WIG20 2093.08 -0.71%
  • WIG30 2395.83 -0.59%
  • WIG 55866.42 -0.45%
  • sWIG80 11576.98 -0.13%
  • mWIG40 3748.68 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:45

Dostosuj

Klimat inwestycyjny na 3+

Klimat inwestycyjny na 3+
Foto: TVN24 Foto: Brak dróg odbiera nam inwestycje

Polscy i zagraniczni inwestorzy zostali zapytani o ułatwienia i bariery, z jakimi mają do czynienia przy prowadzeniu biznesu. Najbardziej doskwiera im stan infrastruktury i wysokie składki na ZUS - piszą "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik".

Na trójkę z plusem oceniają przedsiębiorcy obecny klimat inwestycyjny w Polsce - wynika z raportu opracowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową dla Polskiej Agencji Informacyjnej i Inwestycji Zagranicznych.

Inwestorzy zagraniczni doceniają niski podatek CIT, współpracę z samorządami, a narzekają na pozapłacowe koszty pracy, stan i ilość dróg. Ale to opinie tych, którzy już w Polsce zainwestowali pieniądze.

Nasze słabe strony to infrastruktura drogowa, ale także wodno-kanalizacyjna, energetyczna (lepiej już jest z telekomunikacyjną) i pozapłacowe koszty pracy. Cięgi zbiera zwłaszcza wielkość składek na ZUS.

Firmy, w których kapitał zagraniczny stanowi mniejszość, mniej narzekały na kontrole oraz na dostęp do wody, prądu, gazu. - Być może świadomość, jak jest w innych krajach, jest mniejsza niż tam, gdzie dominuje kapitał zagraniczny - komentuje Bohdan Wyżnikiewicz z IBnGR. Z kolei firmy, gdzie dominuje inwestor zagraniczny, chwaliły sobie podatek CIT, koszty pracy, a nawet stabilność polityczną.

Inwestorzy oceniają Polskę jako "średniaka". Klimat inwestycyjny zdaniem przedsiębiorców nie poprawi się, dopóki nie ulegnie zmianie polityka gospodarcza i społeczna rządu.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane