• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Klienci tracą przez doradców

Klienci tracą przez doradców
Foto: TVN24.pl Foto: Aż czterech, spośród 18 warszawskich burmistrzów, do milionerzy

Ostatnie spadki na giełdzie wykorzystali doradcy finansowi, którzy pracują na własną rękę. Często brakuje im doświadczenia, a klienci tracą oszczędności - czytamy w "Życiu Warszawy".

Janusz Kołodziejczyk inwestuje na giełdzie od roku. Mężczyzna skorzystał z usług doradcy finansowego. - Pewnie wziął moje nazwisko z książki telefonicznej. Pomyślałem, że gdy sytuacja na rynkach jest teraz niepewna, to warto skorzystać z pomocy fachowca – opowiada.

Podkreśla, że podczas spotkania doradca pokazał mu referencje otrzymane od kilkudziesięciu klientów. "Zawodowiec" inwestował jego pieniądze dwa tygodnie. W tym czasie Kołodziejczyk stracił ponad 3 tys. złotych. - Poprosiłem o spotkanie i przedstawienie mi transakcji. Okazało się, że facet ma mniejsze pojęcie o finansach niż ja. Podziękowałem mu – wspomina.

Interwencja u ministra

Poseł PiS Waldemar Andzel postanowił interweniować u ministra finansów. - Od trafności decyzji doradców zależy to, czy klient straci, czy zyska, dlatego powinni się tym zajmować wyłącznie profesjonaliści – mówi. Poseł proponuje, by wprowadzić obowiązkowy egzamin dla osób, które chcą się zajmować doradztwem finansowym. Obecnie żadne regulacje nie mówią o tym, kto może nim zostać.

- Osoba, która chce być doradcą, nie musi zdać żadnego kursu, ani uzyskać licencji. Tak jest natomiast m.in. w przypadku maklerów giełdowych – przyznaje rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk. Jednak, jak na razie nie ma planów, by tę kwestię uregulować.

- Obowiązek uzyskania licencji będzie prawdopodobnie obowiązywał firmy, które oprócz doradztwa finansowego świadczą też usługi inwestycyjne. Zapewne nie będzie to dotyczyło osób, które doradzają na własną rękę – mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów Piotr Koźmiński.

mwr//mat

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane