• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Klienci tracą przez doradców

Klienci tracą przez doradców
Foto: TVN24.pl Foto: Aż czterech, spośród 18 warszawskich burmistrzów, do milionerzy

Ostatnie spadki na giełdzie wykorzystali doradcy finansowi, którzy pracują na własną rękę. Często brakuje im doświadczenia, a klienci tracą oszczędności - czytamy w "Życiu Warszawy".

Janusz Kołodziejczyk inwestuje na giełdzie od roku. Mężczyzna skorzystał z usług doradcy finansowego. - Pewnie wziął moje nazwisko z książki telefonicznej. Pomyślałem, że gdy sytuacja na rynkach jest teraz niepewna, to warto skorzystać z pomocy fachowca – opowiada.

Podkreśla, że podczas spotkania doradca pokazał mu referencje otrzymane od kilkudziesięciu klientów. "Zawodowiec" inwestował jego pieniądze dwa tygodnie. W tym czasie Kołodziejczyk stracił ponad 3 tys. złotych. - Poprosiłem o spotkanie i przedstawienie mi transakcji. Okazało się, że facet ma mniejsze pojęcie o finansach niż ja. Podziękowałem mu – wspomina.

Interwencja u ministra

Poseł PiS Waldemar Andzel postanowił interweniować u ministra finansów. - Od trafności decyzji doradców zależy to, czy klient straci, czy zyska, dlatego powinni się tym zajmować wyłącznie profesjonaliści – mówi. Poseł proponuje, by wprowadzić obowiązkowy egzamin dla osób, które chcą się zajmować doradztwem finansowym. Obecnie żadne regulacje nie mówią o tym, kto może nim zostać.

- Osoba, która chce być doradcą, nie musi zdać żadnego kursu, ani uzyskać licencji. Tak jest natomiast m.in. w przypadku maklerów giełdowych – przyznaje rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk. Jednak, jak na razie nie ma planów, by tę kwestię uregulować.

- Obowiązek uzyskania licencji będzie prawdopodobnie obowiązywał firmy, które oprócz doradztwa finansowego świadczą też usługi inwestycyjne. Zapewne nie będzie to dotyczyło osób, które doradzają na własną rękę – mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów Piotr Koźmiński.

mwr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane