• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Lawina upadłości biur podróży

Klienci Sky Club dostaną wreszcie odszkodowania. Co z przepisami chroniącymi innych?

Klienci Sky Club dostaną wreszcie odszkodowania Odtwórz: Klienci Sky Club dostaną wreszcie odszkodowania
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: Na wakacje ze Sky Club wyjechało ponad 6 tys. osób | Video: Klienci Sky Club dostaną wreszcie odszkodowania

Trwają ostatnie przygotowania do wypłaty odszkodowań klientom upadłego w 2012 r. biura podróży Sky Club - dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat. Mazowiecki Urząd Marszałkowski wydał ubezpieczycielowi specjalne dyspozycje. Do pierwszych transkacji ma dojść już w czwartek. Wreszcie przyspieszają też prace nad Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

W 2012 r. upadło 10 biur podróży: pięć z Mazowsza, trzy ze Śląska i dwa z Wielkopolski. Łącznie urzędy marszałkowskie z tych trzech województw sprowadziły do Polski prawie 7 tys. turystów. Jako pierwszy upadłość ogłosił Sky Club, który organizował wyjazdy pod własną marką oraz Triady. Później upadły m.in.: Alba Tour, Africano Travel, Elektra Travel.

ZOBACZ RAPORT O LAWINIE UPADŁOŚCI NA TVN24.PL

Wypłaty tuż-tuż

Pod koniec stycznia br. Mazowiecki Urząd Marszałkowski zakończył zbieranie informacje od wszystkich poszkodowanych w wyniku upadłości. W sumie zgłosiło się 7200 osób.

We wtorek urząd przesłał do ubezpieczyciela, czyli Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A., dyspozycje wypłaty odszkodowań. Jak sprawdził reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł, pierwsze transakcje mają zostać zrealizowane w czwartek.

Osoby, które podpisały z biurem umowy między 16 września 2011 a 20 lutym 2012 r., otrzymają zwrot 38 proc. Osoby, które podpisały umowy po 21 lutym dostaną ok. 70 proc. zapłaconej kwoty

Izabela Stelmańska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Na jakie kwoty mogą liczyć klienci? - Osoby, które podpisały z biurem umowy między 16 września 2011 a 20 lutym 2012 r., otrzymają zwrot 38 proc. zapłaconej kwoty. Osoby, które podpisały umowy po 21 lutym dostaną ok. 70 proc. - powiedziała Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wynika to z faktu, że wysokość gwarancji biura podróży Sky Club w tych okresach była po prostu różna. W pierwszym opiewała na 17,5 mln zł, w drugim na 25 mln zł.

Lepsze prawo coraz bliżej

Po fali upadłości z 2012 r. resort sportu zapowiedział nowe przepisy, które miałyby chronić klientów biur w 100 proc. Do tej pory nie weszły one jednak w życie. Jak dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat w Kancelarii Premiera, prace nad Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, który ma lepiej chronić turystów przed skutkami upadłości touroperatorów są na finiszu. 20 lutego założenia do projektu ustawy o funduszu trafią pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jeśli Komitet nie zgłosi uwag, wówczas dokument może stanąć we wtorek 25 lutego na Radzie Ministrów. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce żeby Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wszedł w życie w tym roku. Od pośpiechu posłów będzie zależało czy regulacje zaczną obowiązywać przed czy dopiero po sezonie turystycznym.

Państwo zwróci samorządom pieniądze?

W piątek warszawski sąd zadecyduje, czy Skarb Państwa zwróci mazowieckiemu samorządowi pieniądze wydane na ściągnięcie turystów do Polski. W 2012 r. urząd musiał sięgnąć do swojej kieszeni po tym, jak zabrakło na to środków z ubezpieczenia biur podróży. Zdaniem mazowieckiego marszałka to państwo powinno w takiej sytuacji zapłacić za powrót turystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane