• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Klienci BZ WBK na celowniku przestępców

Klienci BZ WBK na celowniku przestępców
Foto: sxc.hu Foto: Nie daj się naciągnąć przez email!

Jesteś klientem internetowej bankowości BZ WBK? To zachowaj czujność i zdrowy rozsądek! Klienci tego banku znów znaleźli się na celowniku cyber-przestępców. Zajmująca się sieciowym bezpieczeństwem firma Kasperky Lab informuje o fali fałszywych maili, próbujących skłonić klientów do podania prawdziwych danych dostępowych do systemu bankowego.

Wiadomość docierająca do internautów próbuje przekonać klienta banku, że stracił możliwość korzystania z części usług - i próbuje podsunąć wyjście z tej sytuacji. Klient jest proszony o podanie danych dotyczących swej karty Visa lub MasterCard.

Jak piszą specjaliści Kaspersky Lab, atak jest bardzo prymitywny i łatwo rozpoznać, że docierająca wiadomość jest sfałszowana. Jak jednak pokazuje doświadczenie, nawet w takim przypadku znajdzie się pewien odsetek ludzi, którzy "dadzą się złapać".

Kiepski język, bez polskich znaków

Wiadomości wysyłana przez cyberprzestępców w ramach najnowszego ataku phishingowego dociera ze sfałszowanego adresu contact@indywidualni.bzwbk.pl, jej temat to „Dezaktywacja konta”. Jej treść jest napisana dość prymitywnym językiem, na dodatek nie zawiera ona polskich znaków diakrytycznych. Treść jest następująca:

Zdezaktywowales(as) swoje konto na Visa/MasterCard.

Wylaczyles(as) swoje konto na Visa/MasterCard. W kazdym momencie mozesz
przywrocic swoje konto, uzywajac swojego Visa/MasterCard.

Bedziesz mogl korzystac ze strony jak dawniej.

Pobierz "Bank Zachodni WBK Visa-MasterCard"

Dziekujemy
Zespol Bank Zachodni WBK

...i prośba: podaj nam dane swojej karty

Wiadomość zawiera załącznik o nazwie konto.htm. Po jego kliknięciu na ekranie komputera pojawia się formularz, w którym użytkownik jest proszony o podanie szczegółowych danych dotyczących swojej karty Visa lub MasterCard. W ten sposób próbuje się od niego wyłudzić kompletne dane, umożliwiające dokonywanie transakcji na jego rachunek: numer karty kredytowej, imię, nazwisko, datę ważności i kod CVV2.

Kaspersky Lab podkreśla, że bank BZ WBK nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tej wiadomości. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji. Przypomina też, że żadna instytucja finansowa nie wysyła w e-mailach próśb o podawanie jakichkolwiek danych swoich klientów.

Pamiętaj: Bank o to cię nie poprosi

Sam BZ WBK podkreśla, że nigdy nie zwraca się do swoich Klientów z prośbą o wypełnienie formularza, ani z pytaniami mailowymi lub telefonicznymi o wrażliwe dane dotyczące kart płatniczych. Nie pyta więc w szczególności o numer karty,  numer PIN czy kod służącego do przeprowadzania transakcji internetowych.

Bankowcy podkreślają, że są to dane poufne, znane tylko posiadaczowi karty i takimi powinny pozostać. Wszelkie tego typu zapytania należy pozostawiać bez odpowiedzi - i informować o nich pracowników banku.

"Jeżeli Państwo na fałszywych stronach podali dane dotyczącej karty płatniczej, dla własnego bezpieczeństwa muszą Państwo dokonać zastrzeżenia karty. Informujemy również, że w tym przypadku, nie zostanie pobrana opłata za wydanie nowej karty w zastępstwie zastrzeżonej" - pisze BZ WBK w informacji przesłanej do portalu tvn24.pl.

Zastrzeżenie karty jest możliwe przez telefon pod numerami:

 • 0801 666 056
 • (+48) 61 856 53 26
 • (+48) 61 856 54 80.
//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane