• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Klienci banku masowo wypłacają oszczędności

Klienci banku masowo wypłacają oszczędności
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Miliard funtów oszczędności wypłacili klienci brytyjskiego banku Northern Rock

Miliard funtów oszczędności wypłacili klienci brytyjskiego banku Northern Rock. Panikę wywołała informacja o interwencji banku centralnego, który udzielił Northern Rock nadzwyczajnej pożyczki.

Interwencja banku centralnego była konieczna po tym jak inne banki nie udzieliły niezbędnych pożyczek, dbając o własne rezerwy finansowe. Pożyczka była potrzebna, by przywrócić płynność finansową banku.

Tysiące klientów ustawiło się w kolejkach po wypłatę oszczędności jeszcze przed sobotnim otwarciem placówek. Klienci musieli czekać nawet kilka godzin, by złożyć zlecenie wypłaty. Northern Rock jest piątym bankiem Wielkiej Brytanii pod względem wartości udzielonych kredytów hipotecznych. Spośród brytyjskich banków to Northern Rock najciężej odczuł skutki załamania rynku kredytów hipotecznych typu subprime w Stanach Zjednoczonych.

Według ekspertów jest to najpoważniejsza tego typu sytuacja od dziesięcioleci. Po raz pierwszy bowiem wycofywanie wkładów na taką skalę odbywa się drogą elektroniczną. W ciągu ostatniego weekendu bankowe serwery nie nadążały z odnotowywaniem transakcji.

Finansiści w City poszukują rozwiązania sytuacji i usiłują uratować bank Northen Rock, zanim półtora miliona klientów nie zmusi go do ogłoszenia niewypłacalności. Najpewniejszym ratunkiem jest przejęcie banku przez inną instytucję finansową. Na razie nie widać chętnego, ale może sytuacja się zmieni, ponieważ Bank Anglii zapowiedział, że rozciągnie gwarancje finansowe udzielone bankowi również na jego nabywcę.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane