• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: OLT Express znika z polskiego nieba

Klienci Amber Gold złożą pozew zbiorowy? Straty oceniają cztery miliony złotych

Klienci Amber Gold złożą pozew zbiorowy? Straty oceniają cztery miliony złotych
Foto: TVN 24 Foto: Amber Gold to firma inwestująca w złoto

Klienci Amber Gold rozważają złożenie pozwu zbiorowego przeciw spółce. Swoje straty szacują na ok. cztery miliony złotych. Prokuratura już prowadzi śledztwo ws. prowadzenia działalności bankowej bez stosownego zezwolenia.

Prezes firmy Marcin Plichta poinformował w piątek, że Amber Gold nie ma technicznej możliwości wypłaty pieniędzy z depozytów swoich klientów, bo banki wymówił im umowy na prowadzenie rachunków bankowych

Zapewnia jednak: - Mamy środki. W chwili obecnej nie ma zagrożenia, że Amber Gold upadnie. I obiecuje uruchomienie nowego rachunku w przyszłym tygodniu.

37 poszkodowanych

Jak donosi Polskie Radio, biura firmy Amber Gold w Warszawie i w Krakowie są zamknięte. Klienci, którzy zainwestowali w tej  firmie pieniądze zastają na drzwiach biur tej firmy podobnie brzmiące informacje: "Nieczynne z powodów technicznych, przepraszamy".

Prawnik i doradca finansowy Piotr Sielicki poinformował PAP, że zgłaszają się do niego poszkodowani klienci Amber Gold, którzy chcą złożyć pozew zbiorowy przeciw tej firmie. Dodał, że to grupa 37 osób, które obawiają się w sumie straty ok. czterech mln zł.

Podkreślił, że takiego pozwu fizycznie jeszcze nie ma. - Ja im (poszkodowanym - red. ) gwarantuję, że zostanie wybrana rzetelna kancelaria, która to poprowadzi, która będzie miała odpowiedni zasób kadrowy i finansowy - wyjaśnił Sielicki.

Media donoszą także o możliwym pozwie pracowników Amber Gold, bo spółka - jak twierdzą - im nie płaci.

Pięć milionów kary i trzy lata więzienia

Prokuratura prowadzi postępowanie pod kątem popełnienia ewentualnego przestępstwa z art. 171 ustęp 1 prawa bankowego, czyli prowadzenie tzw. działalności bankowej bez stosownego zezwolenia, za co grozi do 5 mln zł grzywny i do trzech lat więzienia.

Jak poinformował w piątek Adam Borzyszkowski z gdańskiej prokuratury, do śledczych oraz funkcjonariuszy ABW, zgłosiło się w ostatnich dniach co najmniej czterech klientów Amber Gold uskarżających się na to, że firma nie wypłaciła im pieniędzy z lokat.

Borzyszkowski wyjaśnił, że trwają przesłuchania, w ramach których m.in. ustalane jest, czy zgłoszenia są zasadne, w tym czy np. minął już ostateczny termin, w którym - zgodnie z regulaminem - firma powinna wypłacić środki. Część zgłoszeń pochodzi spoza Gdańska i przesłuchania prowadzone są w różnych regionach kraju.

Pozew zbiorowy od 10 osób

Wystąpienie z pozwem zbiorowym umożliwiła ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która weszła w życie 19 lipca 2010 r. Z pozwem zbiorowym, m.in. w sprawach o ochronę interesów konsumentów, może występować grupa co najmniej 10 osób, które mają takie samo roszczenie, domagają się takiej samej kwoty. Zgodnie z ustawą grupa musi mieć reprezentanta - może być nim jej członek albo miejski (lub powiatowy) rzecznik konsumentów.

Po publicznym ogłoszeniu (np. w prasie) o wszczęciu postępowania dotyczącego pozwu zbiorowego do grupy mogą zgłaszać się kolejne osoby. Po ustaleniu przez sąd składu grupy jej członkowie nie mogą jej opuścić. Pełnomocnikiem grupy musi być adwokat lub radca prawny. Zgodnie z ustawą, w przypadku wygranego procesu wynagrodzenie dla pełnomocnika może wynieść do 20 proc. zasądzonej kwoty.

Od samolotów po sztabki złota

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Działalność spółki wzbudziła wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego, która wpisała ją na "czarną listę" ostrzeżeń. KNF wskazywała, że powodem są obawy, czy w Amber Gold bez licencji nie są wykonywane czynności bankowe.

O Amber Gold zrobiło się głośno kilka tygodni temu, kiedy problemy finansowe zgłosiły tanie linie lotnicze OLT Express. AB było ich głównym udziałowcem. W minionym tygodniu spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze OLT Express. Powodem - jak informował Amber Gold - było zablokowanie przychodów ze sprzedaży biletów OLT przez operatora płatności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane