• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kim jest katarski inwestor stoczni?

Kim jest katarski inwestor stoczni?
Foto: TVN24 Foto: Stocznie w rękach Katarczyków

Minister Aleksander Grad przedstawił we wtorek inwestora stoczni w Gdyni i Szczecinie. Jest nim katarski bank inwestycyjny QInvest, który za pośrednictwem specjalnie utworzonej spółki Stichting Particulier Fonds Greenrights kupił polskie stocznie. O samy QInvest jednak niewiele wiadomo.

Qinvest to jedna z instytucji finansowych, które masowo zaczęły powstawać na Bliskim Wschodzie dzięki napływowi petrodolarów na skutek horrendalnych cen ropy.

Według oólnodostępnych informacji Qinvest LLC z siedzibą w Dausze to największy katarski banki inwestycyjny, w którym 25 proc. udziałów posiada Qatar Islamic Bank. QIB jest z kolei jednym z największych banków arabskich, operującym m.in. w Azji, Afryce i części Europy. Jego celem jest wyjście poza dotychczasowy obszar działalności, co może tłumaczyć inwestycje w polskie stocznie.

"Najwyższa, światowa jakość"

Na stronach internetowych QInvest czytamy, że zdobył on licencję katarskiego nadzoru finansowego w 2007 roku. Opłacony kapitał założycielski wynosi 1,5 mld dol. Główni udziałowcy to Qatar Islamic Bank (25 proc.) oraz Gulf Finance House (15 proc.). Resztę akcjonariuszy stanowią "prominentne postacie z Kataru oraz regionu". Prezesem banku jest Jego Ekselencja szejk Jassim Bin Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al Thani a dyrektorem generalnym Shahzad Shahbaz, który ćwierć wieku spędził jako menedżer w Bank of America.

QInvest prezentuje się jako instytucja, która reprezentuje najwyższej jakości standardy inwestowania i bankowości oparte na regułach szariatu, czyli islamskiego prawa, przy jednoczesnym zachowaniu światowych zasad transparentności i zarządzania.

Podstawą takiego stanu rzeczy mają być m.in. najwyższej klasy eksperci, których zatrudnia QInvest.

Kryzysowy inwestor

QInvest nie jest całkowicie anonimowym inwestorem w naszej części świata. Pod koniec maja finansowy świat obiegła wieść, że to właśnie katarski bank kupi za 23 mln funtów 44 proc. brytyjskiego brokera działającego na całym świecie - Panmure Gordon. Bank korzysta też na spadających cenach nieruchomości na świecie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Ma m.in. 80 proc. udziałów w londyńskiej inwestycji deweloperskiej "Shard of Glass".

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane