• rozwiń
  • WIG20 2272.09 +1.05%
  • WIG30 2627.69 +0.77%
  • WIG 59959.90 +0.61%
  • sWIG80 14371.97 +0.22%
  • mWIG40 4698.32 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kilkaset serii Rutinoscorbinu zostanie wycofanych. Producent zapewnia: lek jest bezpieczny

Niektóre serie leków mają zostać wycofane z rynku Odtwórz: Niektóre serie leków mają zostać wycofane z rynku
Foto: rutinoscorbin.pl | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Niektóre serie leków mają zostać wycofane z rynku | Video: Niektóre serie leków mają zostać wycofane z rynku

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z rynku około 300 serii popularnego leku Rutinoscorbin. - Produkt jest bezpieczny. Jeśli pacjenci mają już ten produkt zakupiony, mogą nadal go przyjmować, nie ma zagrożenia - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Justyna Czarnoba z GlaxoSmithKline, producenta leku.

Jak napisano w oświadczeniu GIS, "Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Rutinoscorbin". Chodzi o konkretne serie produkcyjne. Decyzji został nadany "rygor natychmiastowej wykonalności".

GIF informuje, że w czwartek do Inspektora wpłynął wniosek od producenta Rutinoscorbinu, w którym ten stwierdzał, że wadliwe partie leku sam zamierza usunąć z rynku. "Przyczyną podjęcia powyższej

decyzji było stwierdzenie niedotrzymania standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej" - wskazało biuro inspektora.

CAŁY KOMUNIKAT GIF - SPRAWDŹ, KTÓRE PARTIE WYCOFANO

Bezpiecznie, leki zutylizują

W rozmowie z tvn24bis.pl Justyna Czarnoba z GlaxoSmithKline potwierdziła informacje GIF, że to sam producent zwrócił do Inspektoratu z informacją o wycofaniu z obrotu konkretnych serii produktów.

Pytana, co oznacza "niedotrzymanie standardów produkcyjnych", podkreśla, że "jeden z podwykonawców nie dotrzymał wymagań w procesie produkcyjnym". Dopytywana dodaje jedynie, że "nie było duże uchybienie". - Ale my zwracamy uwagę na każdy taki przypadek, dlatego postanowiliśmy działać - dodaje.

Czarnoba informuje, że z wyliczeń producenta wynika, że z rynku musi zostać wycofane 8 proc. leku będącego w obrocie. Zapewnia, że klienci, którzy już kupili leki w aptekach nie muszą ich zwracać, tylko mogą z nich bezpiecznie korzystać. Zwroty dotyczą jedynie aptek i hurtowni.

- Produkt jest bezpieczny. Jeśli pacjenci mają już ten produkt zakupiony, to mogą nadal go przyjmować, nie ma zagrożenia - zapewniła. Dodała, że producent kontynuuje produkcję z wykorzystaniem już innych substancji. Czarnoba podkreśliła, że producenta otrzymał informację o nieprawidłowościach od podwykonawcy 27 lutego. - Od razu przystąpiliśmy do sprawdzania i weryfikowania informacji. Sprawdzaliśmy, których partii produktów to dotyczy i potem poinformowaliśmy GIF - zapewnia.

Co teraz stanie się z pozostającymi w aptekach i hurtowaniach lekami? - Według standardów apteki mają zwrócić partie leków do hurtowni, a hurtownie zobowiązane są zwrócić je do nas. My na własny koszt i we własnym zakresie będzie

Produkt jest bezpieczny. Jeśli pacjenci mają już ten produkt zakupiony, to mogą nadal go przyjmować, nie ma zagrożenia.

Justyna Czarnoba

my je utylizować - podkreśla Czarnoba.

"Proces mikronizacji rutozydu"

W wydanym komunikacie GlaxoSmithKline informuje dodatkowo o "dobrowolnym wycofaniu z hurtowni farmaceutycznych, aptek i rynku pozaaptecznego niektórych (...) partii suplementów diety Rutinoscorvit".

"Decyzja ta wynika ze stwierdzenia niedotrzymywania standardów produkcyjnych przez jednego z poddostawców firmy, który odpowiadał za proces mikronizacji rutozydu, substancji czynnej stosowanej w produkcji Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu. Sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować" - czytamy w komunikacie. "Wycofanie nie odbywa się z poziomu pacjenta" - zapewnia producent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane