• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Kijów nie chce na razie rosyjskiego gazu. Przez pogodę

Kijów nie chce na razie rosyjskiego gazu. Przez pogodę
Foto: gazprom-neft.com Foto: Naftohaz na razie nie zapłacił za przyszłe dostawy gazu

Kijów zasygnalizował, że może opóźnić przedpłaty za rosyjski gaz w nadziei, że łagodna pogoda na Ukrainie będzie utrzymywała się jak najdłużej.

30 października w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 r.

Zapłata z góry

Zgodnie z tym porozumieniem Ukraina ma zapłacić do końca roku 3,1 mld dolarów za wcześniejsze dostawy (z listopada i grudnia 2013 r. i z okresu kwiecień-czerwiec br.) - 1,45 mld dolarów do końca listopada oraz drugą transzę 1,65 mld dolarów do końca grudnia. Środki są zabezpieczone na specjalnym koncie w ukraińskim banku państwowym.

Rosja nalegała też, aby Ukraina płaciła za przyszłe dostawy z góry. Gazprom wyliczył, że 2 mld m. sześc. gazu, które mają być dostarczone w tym miesiącu, będzie kosztowało Ukrainę 760 mln dolarów.

Zima nie nadchodzi

Ale pogoda w centralnej Ukrainie jest dosyć łagodna jak na tę porę roku. W ciągu dnia temperatura wynosi ok. 10 stopni Celsjusza. Meteorolodzy prognozują, że aura nie zmieni się w ciągu najbliższych 10 dni. - Import gazu z Rosji będzie zależeć od pogody i konsumpcji - zaznaczył w czwartek jeden z urzędników Naftohazu.

- Naftohaz będzie starał się zminimalizować import gazu, aby ograniczyć wydatki, szczególnie w kontekście kryzysu walutowego i spadku rezerw - powiedział Valentin Zemlanski, analityk rynku energii i były rzecznik Naftohazu.

Rzecznik Gazpromu Sirgiej Kuprianow potwierdził, że koncern nie otrzymał jeszcze żadnych płatności z tytułu przedpłat.

Kijów odbiera z Rosji ok. 50 proc. swojego zapotrzebowania na gaz. Surowiec odbiera także z kilku krajów europejskich takich jak Polska i Słowacja.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane