• rozwiń
  • WIG20 2167.25 -1.25%
  • WIG30 2460.21 -1.20%
  • WIG 57458.95 -0.98%
  • sWIG80 11579.91 -0.41%
  • mWIG40 3714.96 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:36

Dostosuj

Kijów droższy od Warszawy, Nowy Jork wyprzedza Hongkong. Ranking handlowy ulic

Ulice pełne wielkich pieniędzy Odtwórz: Ulice pełne wielkich pieniędzy
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0) | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Nowy Świat najdroższy w Polsce, na świecie nowojorska Piąta Aleja. W czołówce rankingu znalazły się też ulice Hongkongu i Paryża | Video: Ulice pełne wielkich pieniędzy

Nowy Świat w Warszawie to najdroższa ulica handlowa w Polsce - wynika z najnowszego raportu "Główne ulice handlowe na świecie" przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. W globalnym zestawieniu Nowy Świat uplasował się na 44. miejscu. Pierwsza w rankingu jest Piąta Aleja w Nowym Jorku, który wyprzedziła lidera ostatnich lat dzielnicę Causeway Bay w Hongkongu. Najwyższe czynsze za lokal handlowy w Europie notuje się niezmiennie na Polach Elizejskich w Paryżu.

Badanie stawek czynszowych firma Cushman & Wakefield rozpoczęła w latach 80. Obecnie raport zestawia czynsze w 330 lokalizacjach handlowych w 65 krajach. Główny ranking obejmuje po jednej najdroższej lokalizacji z każdego państwa, która reprezentuje dany kraj w zestawieniu.

Co ważne, raport nie porównuje średnich czynszów, jest sporządzony w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach.

Polska

Raport stwierdza, że czynsz na warszawskim Nowym Świecie, najdroższej ulicy w Polsce wynosi 1020 euro za metr kwadratowy rocznie. Ta stawka sprawia, że polska ulica plasuje się na 44. pozycji w globalnym rankingu.

"W tym zestawieniu Nowy Świat wyprzedził takich rywali z regionu, jak ulice z Bratysławy, Bukaresztu, czy Sofii, ale przegrał m.in. z Pragą i Budapesztem" - czytamy w komunikacie Cushman & Wakefield. Pomimo ponad tysiąca euro czynszu za metr, Nowy Świat nadal pozostaje tańszy także od głównej ulicy Kijowa. I to pomimo spadku czynszów w ukraińskiej stolicy o 20 proc.

Co ciekawe, stawka najmu na Nowym Świecie jest prawie 30-krotnie niższa niż na Piątej Alei w Nowym Jorku, a także sporo poniżej średniej europejskiej (2254 euro za metr kwadratowy rocznie).

Ranking krajowy

Raport zawiera też zestawienie 12 najdroższych lokalizacji w Polsce. Za nowym Światem znalazła się ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 900 euro za metr kwadratowy rocznie. Kolejne miejsce należy do warszawskiej ul. Chmielnej (840 euro/mkw./rocznie).

"Ta trójka ponownie znacząco wyprzedziła inne ulice handlowe, na których notuje się już znacznie niższe stawki najmu. Większość ulic zachowała swoje pozycje sprzed roku, przy czym ulica Półwiejska w Poznaniu awansowała do pierwszej piątki najdroższych ulic handlowych w Polsce" - czytamy.

Ranking globalny

W zestawieniu światowym pierwszą pozycję uzyskała Piąta Aleja w Nowym Jorku. Tam czynsz za metr kwadratowy wyniósł 29 822 euro rocznie. Na drugiej pozycji uplasowała się chińska dzielnica Causeway Bay w Hongkongu (23 307 euro/mkw./rocznie). Te dwie lokalizacje zamieniły się miejscami w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.

Spadek byłej brytyjskiej koloni w rankingu spowodowany jest przez protesty studentów, którzy żądają reform politycznych, w tym nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie.

"W tegorocznej edycji rankingu słynna Piąta Aleja została podzielona na część Górną i Dolną ze względu na wyodrębnienie się dwóch podrynków. Jej górny odcinek jest tradycyjną lokalizacją dla najbardziej prestiżowych marek, a odnotowywany tam czynsz w stosunku do stawek na jej drugiej części jest zwykle ponad trzykrotnie wyższy" - głosi komunikat.

Trzecie miejsce zajęły ponownie paryskie Pola Elizejskie (13 255 euro/mkw./rocznie), które zachowały ten sam poziom czynszów co rok wcześniej.

Awans Rosji

Co ciekawe, do pierwszej dziesiątki rankingu awansowała Rosja z ulicą Stolesznikow. Za wynajęcie metra kwadratowego powierzchni handlowej trzeba tam zapłacić 4750 euro rocznie. W ubiegłym roku znalazła się ona na 12 miejscu.

Wzrost czynszu o 25 proc. w stosunku do poprzedniego roku odnotowano na Pitt Street Mall w Sydney. Poza pierwszą dziesiątką największe zmiany w rankingu odnotowała najdroższa ulica w Stambule (awans o 9 pozycji) oraz główne lokalizacje handlowe w Kijowie i Omanie (spadki o 9 pozycji w obu przypadkach) - stwierdza raport.

I dodaje, że w zestawieniu dziesięciu ulic, które odnotowały  największą dynamiką wzrostu czynszów w ostatnim roku znalazły się aż trzy ulice ze Stambułu. Pokazuje to wzrost znaczenia rynku tureckiego dla międzynarodowych sieci handlowych. Z kolei na pierwszym miejscu pod tym względem ze wzrostem czynszów o 30 proc. znalazł się Union Square w San Francisco.

"Czynsze wzrosły lub utrzymały się na stabilnym poziomie w ciągu roku w 277 spośród 330 lokalizacji uwzględnionych w badaniu" - czytamy w komunikacie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane