• rozwiń

Kijów bliżej Brukseli. Krym w Rosji. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Kijów odwiedzi sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który spotka się z p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem Odtwórz: Kijów odwiedzi sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który spotka się z p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem
Foto: Kijów odwiedzi sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który spotka się z p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem | Video: Kijów odwiedzi sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który spotka się z p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem

W TVN24 Biznes i Świat relacjonujemy wydarzenia dotyczące Ukrainy i Rosji. Dziś Kijów odwiedzi sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który spotka się z p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem. W Moskwie Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, na nadzwyczajnym posiedzeniu ma zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji. W Brukseli zostanie dziś podpisana polityczna część umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Unia Europejska i Ukraina podpiszą w piątek rano przy okazji unijnego szczytu polityczną część umowy stowarzyszeniowej. To symboliczny gest poparcia dla tego kraju i władz w Kijowie w trudnym czasie. Podpisy pod umową złożą przywódcy wszystkich 28 państw UE, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso, zaś ze strony Ukrainy premier tymczasowego rządu Arsenij Jaceniuk.

Co to oznacza?

Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią m.in. o wspólnych wartościach, dialogu, współpracy w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ale i pomocy finansowej. Najobszerniejsze rozdziały i aneksy, odnoszące się do współpracy handlowej i gospodarczej oraz współpracy w sferze wymiaru sprawiedliwości między UE a Ukrainą, mają zostać podpisane dopiero po wyborach prezydenckich w tym kraju wyznaczonych na 25 maja i wyłonieniu nowego rządu.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy będziemy przedstawiać gorące komentarze odnośnie najnowszych wydarzeń. Nasi eksperci będą analizować to, co oznaczają decyzje podjęte na unijnym szczycie i na Ukrainie.

Krym już w Rosji

W piątek Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, na nadzwyczajnym posiedzeniu ma zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji - ratyfikować traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej i federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów: Republiki Krymu i Sewastopola. Już w czwartek Ukraiński parlament przyjął deklarację, zgodnie z którą naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji. Jak potoczy się dalszy spór o Krym? Śledź najnowsze wydarzenia w TVN24 Biznes i Świat.

Analizy i komentarze

Najważniejsze i najnowsze wydarzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat będą komentować eksperci. Wśród nich są m.in. Michał Bronatowski, współtwórca Espresso TV, Wiktor Ross były ambasador RP w Rosji, Karol Kopańko z Antyweb, dr Andrzej Fesnak z EFC, prof. Ryszard Tomczyk z Zakładu Badań i Analiz Wschodnich, dr Jacek Regina-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Miron Sycz ze Związku Ukraińców.

Natomiast najnowsze wydarzenia na światowych rynkach i polskim parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych będą analizować m.in. Piotr Popławski, analityk walutowy z BGŻ, Andrzej Kaczorowski, wiceprezes Investors Holding oraz Maciej Michalski, członek zarządu MM Prime TFI.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane