• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kierownica z prawej strony? Nie w Polsce

Kierownica z prawej strony? Nie w Polsce
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: W Polsce nie można zarejestrować auta z kierownicą z prawej strony

Marzy ci się samochód z kierownicą po prawej stronie? W Polsce takiego auta nie zarejestrujesz. I właśnie przeciwko tym przepisom wystąpiła Komisja Europejska, która upomniała Polskę twierdząc, że jest to łamanie unijnego prawodawstwa i żądając zmiany przepisów.

Polskie prawo wymaga, by przed rejestracją samochodu z kierownicą po prawej stronie przełożyć ją na lewą stronę. Tymczasem - jak uważa KE - nie ma ku temu powodów, bo tego rodzaju samochody z powodzeniem są rejestrowane i jeżdżą w innych krajach UE, nie tylko Wielkiej Brytanii.

Tym samym - zdaniem KE - Polska łamie unijną dyrektywę o homologacji typów układów kierowniczych z 1970 r., dyrektywę ramową o homologacji pojazdów silnikowych z 2007 r. a nade wszystko art. 28 unijnego traktatu gwarantujący swobodę przepływu towarów na wspólnym unijnym rynku.

Polska ma "usunąć uchybienie"

KE zajęła się sprawą na wniosek mieszkańca Kielc, który bezskutecznie próbował zarejestrować w Polsce samochód z kierownicą po prawej stronie. Po odmowie władz, poskarżył się do Brukseli. W odpowiedzi KE napisała mu o prowadzonym przeciwko Polsce postępowaniu i "wezwaniu Polski do usunięcia uchybienia".

Jeśli KE uzna reakcję polskich władz za niewystarczającą, może skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Bo to jest niebezpieczne

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury zamierza bronić przepisów - jak twierdzi - w trosce o bezpieczeństwo na drogach.

Resort wyjaśnia, że w polskich warunkach kierowca samochodu z kierownicą z prawej strony podczas wykonywania manewru wyprzedzania później dostrzega auto nadjeżdżające z przeciwnej strony. A to zwiększa ryzyko zderzenia czołowego - podkreślają urzędnicy ministerstwa.

mon//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane