• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kierowcy znoszą złote jajka ubezpieczycielom

Kierowcy znoszą złote jajka ubezpieczycielom
Foto: TVN24 Foto: Rzeka samochodów to rzeka pieniędzy dla ubezpieczycieli

Na polskich drogach coraz tłoczniej. Według ekspertów aut będzie jeszcze przybywać. A wraz z nimi - obowiązkowych polis OC. Część ubezpieczycieli obniża nawet ich cenę, a i tak zarabia krocie.

- W pierwszym półroczu 2009 Polacy kupili mimo kryzysu o 0,2 proc. więcej samochodów osobowych, czyli aż o 168 817 sztuk więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrost prognozowany jest również w najbliższej przyszłości, choćby przez fakt, że szybko rośnie sprzedaż tzw. aut z kratką, których cena i eksploatacja spadła po zmianie przepisów, które umożliwiają odliczenie podatku VAT przy zakupie auta i paliwa do niego.

Co ma jechać, musi mieć OC

Na niekończącym się motoryzacyjnym boomie korzystają ubezpieczyciele. - Jak dotąd sektor ubezpieczeniowy w Polsce opiera się turbulencjom obserwowanym na całym rynku finansowym. Wzrost przypisu składek o około 35 proc. w 2008 roku to dużo lepszy wynik niż w całej Europie, gdzie rynek ubezpieczeń według wstępnych danych skurczył się o około siedem procent. Segment ubezpieczeń komunikacyjnych również radził sobie dobrze: w 2008 roku wzrósł prawie o 12 proc., kiedy to w całej Europie jedynie symbolicznie, o około proc. - mówi w rozmowie z bankierem.pl Paweł Zylma, prezes BRE Ubezpieczenia TU S.A. Widać to dobrze w wynikach takich spółek jak choćby PZU, największego ubezpieczyciela w Polsce.

Dobrze radzi sobie też konkurencja. - Obecnie w Polsce obserwujemy na rynku utratę udziałów w rynku największego gracza, który prowadzi aktywne kampanie i coraz częściej otwarcie walczy o klienta ceną - mówi Zylma i dodaje, że duży udział w rynku zyskują firmy sprzedające w systemie direct.

Zysk dla wszystkich

Choć ubezpieczyciele zarabiają na składkach coraz więcej, to zyskują też klienci, bo firmy konkurują głównie ceną. A jak wylicza "Gazeta Prawna" różnice w cenie polisy sięgają nawet 300-400 zł.

- Różnica w cenie polisy poszczególnych towarzystw jest natomiast skutkiem różnej polityki i strategii firm ubezpieczeniowych - mówi Paweł Zylma. Na obniżki decydują się głównie te firmy, które walczą o rynek.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane