• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: GDDKiA

Kierowcy pojadą autostradą A4 na Ukrainę. Węzeł Korczowa gotowy

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Kierowcy poruszający się autostradą A4 mogą korzystać już z węzła Korczowa. To ostatni na terenie Polski węzeł komunikacyjny umożliwiający zjazd z autostrady A4 przed przekroczeniem polsko-ukraińskiej granicy.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, węzeł powstał w ramach oddanego do ruchu w grudniu ubiegłego roku odcinka autostrady A4 węzeł Przemyśl – Korczowa (granica państwa).

Jest alternatywa

- Teraz wykonawca, grecka firma J&P Avax ukończyła budowę samego węzła. Stanowi on bezpośrednie połączenie autostrady A4 z istniejącą drogą krajową nr 4, przez co pozwala wybrać alternatywną drogę podróżowania zaraz po przekroczeniu granicy od strony Ukrainy - zaznaczyła. Węzeł Korczowa to dwupoziomowy węzeł typu trąbka z włączeniem do drogi krajowej nr 4 poprzez rondo.

Rarus dodała, że lokalizacja węzła będzie miała duży wpływ na rozwój terenów przygranicznych i powstawanie stref ekonomicznych. - Węzeł Korczowa będzie pełnił kluczową rolę w momencie, gdy oddany do użytkowania zostanie nowy terminal odpraw dla pojazdów osobowych na przejściu granicznym w Korczowej. Wówczas ruch pojazdów osobowych odbywał się będzie trasą główną autostrady A4, a ruch tranzytowy skierowany zostanie, poprzez węzeł Korczowa, na istniejący obecnie terminal odpraw - podkreśliła.

Z asfaltu i betonu

Odcinek od węzła Przemyśl do Korczowej kosztował 818 mln zł. W ramach prac grecka spółka wykonała również m.in. ponad 11 obiektów inżynierskich, 16 przepustów dla małych zwierząt i płazów oraz wybudowała dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Odcinek autostrady jest wykonany w dwóch rodzajach nawierzchni: asfaltowej (16,7 km) i betonowej (4,7 km) - przy przejściu w Korczowej.

Na Podkarpaciu wciąż budowane są jeszcze dwa odcinki autostrady A4: od Rzeszowa do Jarosławia – trwa procedura wyboru nowego wykonawcy, z poprzednim GDDKiA zerwała kontrakt - oraz od Tarnowa (woj. małopolskie) do Dębicy (woj. podkarpackie) – ten odcinek ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Już dwa lata po terminie

Cała autostrada A4 miała być gotowa na Euro 2012. Podkarpacki fragment autostrady A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane