• rozwiń

Kierowcy pilnie poszukiwani

Kierowcy pilnie poszukiwani
Foto: Archiwum Foto: Zaczyna brakować doświadczonych kierowców

Otwarcie niemieckiego rynku pracy może spowodować masowe wyjazdy młodych kierowców. Już teraz potrzeba coraz więcej zawodowców, a o dobrych kandydatów trudno - pisze "Dziennik Polski".

Pracodawcy obniżają więc wymagania. Organizacje branżowe biją na alarm – ciężarówki i autobusy prowadzi coraz więcej niedoświadczonych osób.

W Małopolsce kierowcy z uprawnieniami do transportu międzynarodowego są w czołówce najbardziej rozchwytywanych zawodów. W urzędach pracy rosną sterty ofert dla fachowców z kategorią C+E (na pojazd o masie przekraczającej 3,5 tony, z przyczepą). Pracodawcy nie przebierają w zgłoszeniach.

- Kiedyś od kierowców TIR-ów wymagano kilkuletniego doświadczenia, teraz już nie - mówi dziennikowi Barbara Sadecka z Działu Pośrednictwa Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie. - Na kierowcę transportu międzynarodowego przyjmują praktycznie wszystkich chętnych – dodaje Tomasz Magdziarz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej.

Deficyt fachowców z kategorią D – czyli kierowców autobusów – doskwiera m.in. krakowskiemu MPK. Firma radzi sobie pokrywając kandydatom połowę kosztów zdobycia uprawnień, które wynoszą dzisiaj ok. 5,5 tys. złotych. MPK próbuje także łatać luki kadrowe przy pomocy płci pięknej - pisze gazeta.

Organizacje branżowe ostrzegają, że problem braku doświadczonych kierowców będzie się zaostrzać. Powodem są nowe przepisy o szkoleniu zawodowych kierowców i emigracja zarobkowa. Eksperci obawiają się zwłaszcza otwarcia niemieckiego rynku pracy, który może spowodować masowe wyjazdy młodych kierowców za Odrę.

Od września przyszłego roku kierowcy autobusów będą musieli przechodzić przed zdobyciem prawa jazdy rozszerzony program szkoleń, a od września 2009 r. zaostrzone wymagania obejmą przyszłych kierowców ciężarówek. Przepisy wprowadzające tzw. kwalifikację wstępną oznaczają dodatkowe koszty dla kandydatów na kierowców i przewoźników. Dlatego - jak tłumaczy Zdzisław Szczerbaciuk – pracodawcy starają się jak najszybciej zapełnić szoferki młodymi ludźmi, którzy w pośpiechu zdobywają uprawnienia przed wejściem w życie nowych przepisów.

kaw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane