• rozwiń
  • WIG20 2340.29 -0.09%
  • WIG30 2676.75 -0.09%
  • WIG 60849.39 -0.13%
  • sWIG80 11964.58 +0.04%
  • mWIG40 4039.30 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:52

Dostosuj

Kiepskie nastroje polskich przedsiębiorców. Trzeci miesiąc z rzędu

Kiepskie nastroje polskich przedsiębiorców. Trzeci miesiąc z rzędu
Foto: tvn24 Foto: Kiepskie nastroje panują wśród polskich przedsiębiorców

Kolejny miesiąc pogarszają się warunki w naszym przemyśle. W czerwcu główny wskaźnik PMI spadł z majowej wartości 48,9 pkt. do poziomu 48,0 pkt. To najniższy poziom od 36 miesięcy. Trzeci miesiąc z rzędu wskaźnik ten osiągnął wartość niższą od neutralnego poziomu 50,0 - podał w komunikacie bank HSBC.

Wskaźnik PMI określa poziom aktywności w przemyśle, określa się go również, jako wskaźnik pokazujący przyszłe trendy w przemyśle. Wskaźnik powstaje na podstawie ankiet wysyłanych do menedżerów, w poszczególnych branżach. Chodzi o tych menedżerów, którzy odpowiedzialni są w swoich firmach za zakupy. Mogą oni wystawić trzy oceny dotyczące sytuacji w swoich firmach: lepszą, gorszą i taką samą.

PMI na poziomie 50 pkt. określany jest jako neutralny. Jeśli jego wartość spada poniżej 50 pkt. to świadczy to o pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju. Z kolei PMI wyższe od 50 pkt. świadczy o dobrej sytuacji.

Pogorszenie warunków

Z ostatnich danych serwisu ekonomicznego Markit przygotowanego dla banku HSBC wynika, że PMI dla naszego kraju spadł do poziomu 48,0 pkt. W maju wyniósł on 48,9 pkt.

Zdaniem autorów badań oznacza to pogorszenie warunków w przemyśle. "Warunki ulegały pogorszeniu przez cały II kwartał, co było spowodowane spadkiem liczby nowych zamówień. W czerwcu firmy z tego sektora zmniejszyły wielkość produkcji oraz ograniczyły zakupy środków produkcji. Z kolei poziom zatrudnienia nieco wzrósł. Presja inflacyjna w sektorze ponownie się osłabiła" - napisano w komentarzu do badań.

Spadek zamówień

Jak wynika z badań serwisu Markit w czerwcu liczba nowych zamówień odebranych przez polskich producentów wyraźnie spadła. Zdaniem HSBC wskazuje to na pogorszenie sytuacji na rynkach krajowych i eksportowych.

"Liczba nowych zamówień eksportowych spadła po raz czwarty w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Tempo tego spadku nie uległo większym zmianom w porównaniu do maja, kiedy to odnotowano najszybsze tempo spadku od trzech lat" - piszą w komunikacie eksperci HSBC.

Dobra wiadomość: wzrost zatrudnienia

Markit wskazuje, że główną pozytywną informacją płynącą z najnowszych badań był dalszy, aczkolwiek niewielki wzrost poziomu zatrudnienia. "Niewielkie tempo wzrostu liczby nowych miejsc pracy w sektorze było notowane w całym II kwartale tego roku. W czerwcu 12 proc. badanych firm zatrudniło nowych pracowników" - podkreślają autorzy badania.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane