• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Kiedy zostaną wdrożone przepisy paktu fiskalnego? Tusk: Nie wiem

Foto: PAP Foto: Tusk za paktem...

Dziennikarka TVN CNBC zapytała premiera o termin wdrożenia do prawa polskiego przepisów paktu fiskalnego. Donald Tusk odpowiedział krótko: "Nie wiem". Ale zapewnił od razu, że odpowiedni urzędnicy szybko dostarczą odpowiedź.

Pakt fiskalny to pierwszy etap zacieśniania strefy euro, która od ponad czterech lat zmaga się z kryzysem zadłużenia.
Premier Donald Tusk stwierdził już w marcu 2012 roku, na unijnym szczycie, że "Polska na pewno przyjmie pakt fiskalny". W czwartek posłowie przegłosowali ustawę zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego.

Najpierw euro

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej.
Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.
Donald Tusk na konferencji prasowej został zapytany, kiedy zapisy paktu wejdą do krajowego prawa: po ratyfikacji, czy po przyjęciu euro. - Nie wiem - odpowiedział. Dodał, że poprosi urzędników, by podali do informacji publicznej harmonogram zmian i dat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane