• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Kiedy szef może potrącić z pensji? Blajer wyjaśnia

Kiedy szef może potrącić z pensji? Odtwórz: Kiedy szef może potrącić z pensji?
Foto: TVN24, Shutterstock/ tvn | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Potrącić z wynagrodzenia bez zgody pracownika można jedynie w ściśle określonych sytuacjach | Video: Kiedy szef może potrącić z pensji?

Kiedy pracodawca może potrącić z naszej pensji pieniądze bez naszej zgody? Choć wynagrodzenie podlega szczególnej ochronie prawnej są sytuacje, kiedy pod koniec miesiąca może czekać nas niemiła niespodzianka.

Wypłata wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Przepisy kodeksu pracy regulują kwestie wypłaty wynagrodzenia, określając ogólne zasady ustalania jego wysokości, terminy wypłat oraz formę i sposób przekazywania wynagrodzenia pracownikowi.

Ochrona pensji

- Na pewno nikt nie zabierze nam całej pensji - uspokaja Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Lista należności, które można potrącać z pensji bez zgody pracownika jest ściśle regulowana przez prawo. - Nie może być przy tym tak, że przychodzi ktoś do firmy, mówi że pracownik czegoś nie zapłacił i od razu dostaje te pieniądze - dodaje prawnik. - Podstawą do potrącenia pieniędzy z wynagrodzenia musi musi zawsze być tzw. tytuł wykonawczy, najczęściej jest to wyrok sądu - wyjaśnia.

Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika jedynie w ściśle określonych sytuacjach i granicach wyznaczonych przepisami. Nie przestrzeganie tych zasad i dokonywanie przez pracodawcę bezpodstawnych potrąceń bez zgody pracownika z innych tytułów, niż przewidziane przepisami kodeksu pracy, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone wysokimi grzywnami

Kiedy następuje potrącenie?

Podstawą do potrącenia pieniędzy z wynagrodzenia musi musi zawsze być tzw. tytuł wykonawczy, najczęściej jest to wyrok sądu

Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Potrącenie z wynagrodzenia bez zgody pracownika może nastąpić w przypadku: świadczenia alimentacyjnego (na dziecko i orzeczone po rozwodzie), odzyskania zaliczki przez pracodawcę, nałożenia kary pieniężnej, a także z innego tytułu wykonawczego. Te należności są jedynymi, które mogą być potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, a nawet wbrew jego woli. Inne potrącenia wymagają pisemnej zgody pracownika.

W przypadku alimentów można zabrać maksymalnie 60 proc. wynagrodzenia, innych tytułów - 50 proc., a niezwróconych zaliczek - również 50 proc. Kary pieniężne nałożone na pracownika, za np. przyjście do pracy będąc pijanym, może oznaczać utratę 10 proc. wynagrodzenia.

Warunkiem jest, by po potrąceniu pracownik otrzymał ustawowe minimalne wynagrodzenie. Jednak, jak zwraca uwagę Schiffter, wyjątkiem są świadczenia alimentacyjne. Po ich potrąceniu, pensja może być niższa niż minimalna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane