• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gaz

Kiedy ruszy gazoport w Świnoujściu? Jest pozwolenie na użytkowanie gazociągu

"Gazociąg nie mógłby być eksploatowany, gdyby nie był bezpieczny" Odtwórz: "Gazociąg nie mógłby być eksploatowany, gdyby nie był bezpieczny"
"Gazociąg nie mógłby być eksploatowany, gdyby nie był bezpieczny" "Źródło: tvn24"

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia relacji Świnoujście-Szczecin – poinformował inwestor, spółka Gaz-System w środowym komunikacie. Gazociąg połączy powstający terminal LNG z polską siecią przesyłową gazu.

Jak poinformowała rzeczniczka Gaz-System Małgorzata Polkowska, inwestycja jest gotowa do użycia, jednak gaz popłynie rurociągiem dopiero wówczas, gdy będzie oddany do użytku gazoport w Świnoujściu. Ma być on gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.

Ważna inwestycja

"Gazociąg Świnoujście-Szczecin stanowi jeden z ważniejszych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu. Ukończona inwestycja jest bezpośrednio związana z powstającym terminalem regazyfikacyjnym gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Gazociąg połączy terminal LNG z polską siecią przesyłową gazu w rejonie Goleniowa" - podano w komunikacie.

Gazociąg o długości około 80 km, średnicy 800 mm i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa, przebiega od Świnoujścia przez gminy: Międzyzdroje, Wolin, Stepnica oraz Goleniów.

Koszt budowy gazociągu - podaje Gaz-System - to około 245 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie unijne z programu "European Energy Programme for Recovery" (EEPR). Program ten ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego krajów członkowskich UE poprzez realizację transgranicznych inwestycji infrastrukturalnych mających na celu integrację rynku energii Unii Europejskiej.

Przesył gazu

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Spółka finansuje m.in. budowę terminala LNG w Świnoujściu. W planie inwestycyjnym na lata 2014-2023 Gaz-System ma budowę w sumie około 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski, a także połączeń z Litwą, Słowacją i Czechami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane