• rozwiń

Kiedy polskie warzywa i owoce dotrą do Ameryki? "Współpracujemy ws. ułatwień"

Kiedy polskie warzywa i owoce dotrą do Ameryki? "Współpracujemy ws. ułatwień"
Foto: sxc.hu Foto: USA współpracują z Polską ws. naszych warzyw i owoców

Amerykański departament ds. rolnictwa współpracuje ściśle z polskim rządem w dążeniu do ułatwienia handlu polskimi warzywami i owocami, które są przedmiotem sankcji ze strony Rosji - poinformowała we wtorek w Warszawie sekretarz handlu USA Penny Pritzker.

- Amerykański departament ds. rolnictwa współpracuje ściśle z polskim rządem w dążeniach do ułatwienia handlu polskimi warzywami i owocami, które są przedmiotem sankcji (ze strony Rosji - red.). To jest proces i jest to w rękach departamentu rolnictwa USA(...). Mamy nadzieję na kontynuowanie sprawy i stworzenie szansy - powiedziała Pritzker pytana o stosunek USA do polskiego postulatu ws. wprowadzenia uproszczeń w eksporcie warzyw i owoców z Polski do Stanów.

Ważny sojusznik

Pritzker podkreśliła podczas spotkania z polskimi dziennikarzami, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA i "silnym głosem w Unii Europejskiej" wobec Rosji i jej działań na Ukrainie. Jak podkreśliła, "Stany Zjednoczone są za to bardzo wdzięczne". - Mamy długą i obustronnie bardzo korzystną relację - powiedziała Pritzker.

Po poniedziałkowym spotkaniu z Pritzker wicepremier Janusz Piechociński powiedział, że obie strony podczas rozmów "wyraziły zainteresowanie" wprowadzeniem uproszczeń w eksporcie warzyw i owoców z Polski do Stanów. Miałoby to, w pewnym stopniu, zrekompensować straty wynikające z rosyjskich zakazów importowych. Zakazy te są odbierane jako rosyjski odwet za unijne sankcje nałożone na Rosję za jej działania na Ukrainie. Prizker zapowiedziała, że zreferuje rozmowę z Piechocińskim sekretarzowi rolnictwa USA.

Na pomoc Ukrainie

Pritzker była niedawno w Kijowie i zaznaczyła, że świat może być pomocny Ukrainie. - Przesłanie, jakie przekazaliśmy liderom Ukrainy, jest takie, że stoją w obliczą militarnego, finansowego i gospodarczego kryzysu, któremu muszą stawić czoła. W odniesieniu zwłaszcza do sytuacji gospodarczej (przesłanie jest takie), że muszą przyjąć reformy teraz, nie mogą czekać, świat ich obserwuje i chce zobaczyć, jak (Ukraina) przyjmuje przepisy antykorupcyjne, ogranicza biurokrację (...), by były większe szanse na inwestycje zagraniczne, których bardzo potrzebuje - wymieniła sekretarz.

Pritzker pytana o możliwy eksport gazu LNG do Polski podkreśliła, że USA bardzo poważnie traktują bezpieczeństwo energetyczne Polski i całej Europy. - Departament energii (USA) warunkowo zatwierdził około 10,5 mld stóp sześciennych (ok. 300 mln m. sześc. - red.) dziennego eksportu gazu w formie LNG. To jest więcej niż Europa importuje każdego dnia - poinformowała. W jej ocenie istnieje szansa na zwiększenie handlu gazem LNG.

Pritzker przybyła w poniedziałek do Warszawy w towarzystwie prezesów kilku największych amerykańskich firm, które wchodzą w skład Rady ds. Eksportu doradzającej prezydentowi (PEC). Wśród tych firm znalazły się m.in. Xerox Corporation, Carpenter & Company, Lockheed Martin Corporation, Marriott International, UPS i Vermeer Corporation. W poniedziałek miała spotkanie w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce (AmCham); spotkała się również z wicepremierem Piechocińskim. We wtorek zaś spotkała się z przedstawicielami polskiego biznesu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane