• rozwiń

Temat: Pendolino

Kiedy Pendolino wyjedzie na polskie tory? Bieńkowska: Naszą intencją jest grudzień

Pendolino ma wyjechać na tory w grudniu 2014 roku Odtwórz: Pendolino ma wyjechać na tory w grudniu 2014 roku
Foto: PKP | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Pendolino ma wyjechać na tory w grudniu 2014 roku | Video: Pendolino ma wyjechać na tory w grudniu 2014 roku

Moją intencją jest to, żeby w grudniu pociąg Pendolino wyjechał na tory. W tej chwili obie spółki, Alstom i PKP, prowadzą rozmowy biznesowe w tej sprawie i to jest tyle, ile trzeba powiedzieć w tej chwili - powiedziała w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. A prezes Grupy PKP Jakub Karnowski podkreślił: - Cały czas zapowiadam, że 14 grudnia będzie wszystko tak, jak ma być.

6 maja minął termin przekazania PKP Intercity pierwszych składów Pendolino z homologacją, czyli dokumentacją pozwalającą na poruszanie się pociągów po polskich torach z prędkością do 250 km na godzinę. Od tego czasu polski przewoźnik zaczął naliczać kary producentowi.

Wcześniej wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił w mediach, że kontrakt na dostawę pociągów Pendolino dla PKP może zostać zerwany.

Producent pociągu firma Alstom tłumaczy, że problemem wydłużającym proces homologacji jest brak odpowiedniej infrastruktury w Polsce, która umożliwiłaby przeprowadzenie odpowiednich testów. Zgodnie z planami Pendolino ma wyjechać na tory pod koniec tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ - KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO PENDOLINO

Rozmowy trwają

Na pytanie o zamieszanie wokół Pendolino wicepremier Bieńkowska powiedziała: - Moją intencją jest to, żeby w grudniu pociąg Pendolino wyjechał na tory. W tej chwili obie spółki Alstom i PKP prowadzą rozmowy biznesowe w tej sprawie i to jest tyle co trzeba powiedzieć w tej chwili.

I dodała: - Jeszcze raz powtarzam - naszą intencją jest grudzień.

Zdaniem wicepremier obecnie powinno się publicznie jak najmniej na ten temat mówić, ponieważ ponieważ to zarządy zaangażowanych w sprawę spółek zobowiązane do tego, żeby o rozwiązaniu problemu rozmawiać.


Pytana, czy nie myśli o wyciąganiu jakichkolwiek konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za kłopoty z Pendolino Bieńkowska odpowiedziała: - Jakich konsekwencji, w stosunku do kogo? Termin, który sobie stawiamy to grudzień 2014 na wypuszczenie Pendolino na tory i dalej ten termin jest dla nas obowiązujący - zapewnia Elżbieta Bieńkowska.

A prezes Grupy PKP Jakub Karnowski dodaje: - W tej chwili trwają rozmowy biznesowe pomiędzy producentem Pendolino a PKP. Oczywiście, że wierzę, że w tym roku pojadą. Wierzę, że się dogadamy i pojadą. Cały czas zapowiadam, że 14 grudnia będzie wszystko tak jak ma być.

 


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane