• rozwiń

Kiedy i komu należy się odprawa? Blajer wyjaśnia

Kiedy należy się odprawa? Blajer wyjaśnia Odtwórz: Kiedy należy się odprawa? Blajer wyjaśnia
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kiedy należy się odprawa? | Video: Kiedy należy się odprawa? Blajer wyjaśnia

Kiedy członkowi Rady Nadzorczej należy się odprawa, a kiedy spółka może jej nie wypłacić? Jaka jest różnica między odprawą a zakazem konkurencji? Wyjaśnia Paweł Blajer.

Główna zasada jest taka: jeśli ktoś kogoś powołuje do zarządu i ta osoba dobrowolnie z tej funkcji rezygnuje, to nie ma prawa do niczego - ani wynagrodzenia od momentu złożenia rezygnacji, ani prawa do odprawy.

Zapisy w kontrakcie

Do kontraktu może zostać dodany zapis, który mówi, że pieniądze należą się zawsze gdy odchodzi się ze spółki - niezależnie czy dobrowolnie, czy dana osoba zostaje odwołana.

Wtedy jednak może zacząć działać tzw. "zasada współżycia społecznego", która umożliwia spółce odmówienie wypłaty pieniędzy, pomimo zapisów umowy. Wszystko dlatego, że odprawa co do zasady należy się wówczas, gdy to spółka odwołuje pracownika.

Zakaz konkurnecji

Zakaz konkurencji to prawo do dodatkowego wynagrodzenia przez konkretny okres powstrzymywania się od pracy w innej, konkurencyjnej firmie.

Z kolei odprawa ma rekompensować to, że funkcja członka zarządu jest takim rodzajem działalności, z której można być w każdej chwili odwołanym (rekompensata ryzyka).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane