• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Kiedy GPW uwolni się od państwa?

Kiedy GPW uwolni się od państwa?
Foto: TVN24.pl Foto: Jeszcze nie wiadomo kto i na jakich zasadach kupi udziały GPW

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w pierwszym kwartale 2009 roku, być może już w styczniu, opublikować nową strategię prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych i nie wyklucza, że do prywatyzacji tej spółki może dojść w połowie 2009 roku.

- W tej chwili pracujemy nad nową strategią. Możliwe, że zostanie ona opublikowana w styczniu, a na pewno w pierwszym kwartale przyszłego roku - powiedziała wiceminister skarbu Joanna Schmid.

Sama prywatyzacja jest możliwa w połowie przyszłego roku - dodała.

Prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski powiedział na początku grudnia, że jest duża szansa na prywatyzację warszawskiej giełdy do połowy najbliższego roku, jeśli w pierwszych miesiącach 2009 roku prawne aspekty tej operacji zostaną zatwierdzone.

Plan prywatyzacji ewoluuje i jest stale modyfikowany. Początkowo zakładał prywatyzację w dwóch etapach z zachowaniem przez skarb państwa po pierwszym etapie większości udziałów. Obecna koncepcja przewiduje, iż skarb państwa wyzbyłby się większości już w pierwszym etapie. - Oddanie kontroli korporacyjnej nad giełdą inwestorom prywatnym, nastąpiłoby już w pierwszym etapie - mówił prezes GPW.

Na razie wygrywa Wiedeń

Wśród udziałowców sprywatyzowanej prezes

GPW widzi m.in. domy maklerskie i inwestorów finansowych. Nie wyklucza też porozumienia z inwestorem branżowym - inną giełdą. Obok akcjonariuszy prywatnych nazywanych przez Sobolewskiego "akcjonariatem strategicznego wsparcia", udziałowcem pozostałby skarb państwa z ok. 20-procentowym pakietem.

Polska giełda starała się o zakup pakietu kontrolnego akcji giełdy w Pradze. Ten krok, miał uczynić ją jedną z mocniejszych giełd w regionie. Nasz parkiet został jednak wyeliminowany ze starań o czeski ze względu na to, że był i póki co nadal jest - jest giełdą państwową. Dlatego akcjonariusze giełdy w Pradze wybrali giełdę wiedeńską.

Wcześniej giełdy w państwach bałtyckich kupił skandynawski OMX, choć też starała się o nie GPW.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane