• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kiedy euro po 4 zł?

Polska - jako jedyna w Europie w 2009 roku - wypracuje dodatni wzrost PKB - przekonuje w cytowanym przez "Dziennik" wywiadzie - guru światowych inwestorów, Mark Mobius. To z kolei zaowocuje - jego zdaniem - powrotem kapitału, który wycofał się na początku kryzysu, i w rezultacie złoty pójdzie w górę. Ekonomiści już nie pytają, czy euro będzie znowu po 4 zł. Pytają jedynie - kiedy?

Po tym jak polska waluta straciła na wartości, obecnie wciąż wygląda na niedoszacowaną o ok. 10 proc - szacuje dr Mark Mobius, dyrektor zarządzający w Templeton Asset Management. Jego zdaniem, złoty powinien do końca roku odrobić te straty.

Mobius przewiduje też, że umocnienie się złotego będzie miało pozytywny wpływ na zyski z akcji polskich spółek dla inwestorów międzynarodowych. Na dobrą kondycję polskiej gospodarki mogą wpłynąć - według niego - zarówno rządowe działania wspierające gospodarkę, jak i wsparcie finansowe ze strony UE.

Mobius stawia na wschodzące gospodarki

Mark Mobius powszechnie uważany jest za specjalistę od naszego regionu Europy. W dodatku - jak to wielokrotnie udowodnił - rzadko się myli. Oprócz Polski, Mobius stawia jeszcze na Czechy i Turcję, bo - jak podkreśla - kraje te mają "solidną kondycję finansową i gospodarczą". Reszta Europy jeszcze długo będzie się zmagać z kryzysem.

Euro po 4 zł?

Początek zmian na lepsze już jest widoczny gołym okiem. W piątek euro kosztowało już tylko 4,28 zł, a jeszcze miesiąc temu trzeba było za nie zapłacić aż 4,5 zł. Zdaniem głównego ekonomisty Raiffeisen Banku Polska, Jacka Wiśniewskiego, już za kilka miesięcy cena europejskiej waluty może spaść nawet do 4 zł. Także inni eksperci przyznają, że polska gospodarka ma się dobrze na tle innych europejskich krajów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że jesteśmy mniej uzależnieni od eksportu niż np. Niemcy.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane