• rozwiń
  • WIG20 2358.30 -0.82%
  • WIG30 2684.55 -0.83%
  • WIG 59865.51 -0.70%
  • sWIG80 10987.58 +0.04%
  • mWIG40 4071.26 -0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kiedy czas zmienić pracę? Blajer podpowiada

Oszukał cię deweloper? Blajer radzi co zrobić Odtwórz: Oszukał cię deweloper? Blajer radzi co zrobić
Oszukał cię deweloper? Blajer radzi co zrobić "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Kiedy i jak często warto zmieniać pracę? Co zyskujemy, a co tracimy pracując całe życie w jednej firmie? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi".

Ewa Kawecka, coach i doradca zawodowy radzi, że przed podjęciem decyzji o odejściu z dotychczasowego miejsca pracy należy sprawdzić, czy w ramach jej struktur nie możemy robić rzeczy, którymi chcemy się zająć w nowej firmie.

W obecnej firmie

- Trzeba sprawdzić, czy w miejscu, gdzie pracujemy jest możliwość awansu poziomego, czyli tzw. kompetencyjnego, w ramach którego nabywamy nowe umiejętności.  Dla przykładu jeśli jesteśmy dobrym sprzedawcą, to możemy zostać trenerem sprzedaży dla naszego działu - mówi Ewa Kawecka i dodaje, że innym wyjściem jest też całkowita zmiana stanowiska pracy w obecnej firmie. - Jeśli jesteśmy np. specjalistami od marketingu, to możemy zostać specjalistą od logistyki. Wtedy poszerzamy swoje kompetencje - dodaje Kawecka.

Jak to zrobić?

Zdaniem Ewy Kaweckiej karierę trzeba planować co najmniej 10 lat do przodu. - Kiedy mamy jasną wizję, to wiemy dokąd mamy dążyć - przekonuje Kawecka i dodaje, że najlepiej planowanie zawodowej przyszłości zacząć od samego siebie. - Musimy poznać siebie, czyli swoje mocne strony i talenty. Powinniśmy sprawdzić, co robimy dobrze, czego szybciej się uczymy i w czym różnimy się od innych osób - tłumaczy.

Musi się opłacać

Ekspertka podkreśla, że nowa praca powinna sprawiać nam nie tylko przyjemność, ale także powinna się opłacać. - Pracowanie przez np. 20 lat w jednym miejscu nie jest opłacalne. Opłacalna jest zmiana. Nawet jeśli dostajemy podwyżkę, to jej wartość nie przekracza powiększonej o 1-2 proc. inflacji. To tylko podwyżka za piastowanie tego samego stanowiska - przekonuje Kawecka.

Program "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane