• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę o kredyt? Blajer radzi

Umowa o kredyt Odtwórz: Umowa o kredyt
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kiedy bank może wypowiedzieć umowę o kredyt? | Video: Umowa o kredyt

Przed krakowskim sądem ruszył precedensowy proces o unieważnienie kredytu na mieszkanie zaciągniętego we frankach szwajcarskich. W magazynie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z mecenasem Przemysławem Buczkowskim sprawdzał, kiedy bank ma prawo wypowiedzieć umowę i kiedy ma prawo zażądać większego zabezpieczenia.

Banki najczęściej zapisują precyzyjnie w umowach kiedy mogą wypowiedzieć umowę o kredyt hipoteczny. Jednym z nich jest nieprawdziwe podanie przez kredytobiorcę danych. Chodzi, np. o niepoinformowanie o posiadaniu dzieci, czy zawyżanie wysokości zarobków w oświadczeniach składanych bankowi.

Drugim przypadkiem jest zmniejszenie wartości zabezpieczenia, np. nieruchomości. - Tak banki zabezpieczają się przez utratą przez klienta zdolności kredytowej - wyjaśnił mecenas Przemysław Buczkowski z kancelarii Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci. - Jednak w pierwszej kolejności banki będą żądać dodatkowego zabezpieczenia - dodał.

Kolejną możliwością jest obciążanie nieruchomości bez zgody banku. Pod ta opcją kryje się po prostu sytuacja, gdy klient będzie chciał wziąć kolejny kredyt hipoteczny na tę samą nieruchomość.

Raty na czas

Najczęstszym przypadkiem, w którym bank wypowiada umowę jest niepłacenie przez kredytobiorcę wymaganych rat kredytowych. - Chodzi o taką zwłokę i w takim rozmiarze, które powodują że  bank zaczyna się poważnie zastanawiać się nad zdolnością kredytową klienta- powiedział mec. Buczkowski.

Krakowski przypadek

Dyskusje na ten temat zapoczątkował przypadek jednego z klientów. Tomasz Sadlik twierdzi, że bank nie poinformował go o ryzyku walutowym i chce unieważnienia umowy kredytowej. Przed krakowskim sądem ruszył pierwszy w Polsce pozew za kredyt we frankach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane