• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

KGHM zapewnia sobie bezpieczeństwo energetyczne. "Na wypadek blackoutu"

KGHM zapewnia sobie bezpieczeństwo energetyczne. "Na wypadek blackoutu"
Foto: PAP/ Maciej Kulczyński Foto: Blok w Polkowicach może produkować 313 895 MWh energii elektrycznej

Blok gazowo-parowy, który ma zaopatrywać w energię elektryczną i cieplną należące do KGHM zakłady górnicze i hutnicze otwarto w poniedziałek w Polkowicach. Dzięki tej inwestycji i podobnej w Głogowie, KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię.

Łączny koszt budowy dwóch bloków gazowo-parowych (w Polkowicach i w Głogowie) to ponad 233 mln zł.

Bezpieczeństwo energetyczne

Jak powiedział podczas otwarcia bloku w Polkowicach prezes KGH

M Herbert Wirth, celem inwestycji jest zabezpieczenie energetyczne zakładów wchodzących w skład holdingu miedziowego. - Aby bezpiecznie funkcjonować na wypadek blackoutu obliczyliśmy, że bloki powinny pracować na poziomie 25-28 proc. naszego całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną - mówił prezes.

Dodał, że budowa bloków gazowo-parowych wpisuje się w strategię zmniejszenia emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. - Emisja CO2 zmniejszy się o niemal połowę w stosunku do źródeł opalanych węglem - podkreślił Wirth.

Energia cieplna

Blok w Polkowicach może produkować 313 895 MWh energii elektrycznej, zaś w Głogowie 247 tys. MWh. W blokach powstaje również energia cieplna, która zużywana jest w zakładach KGHM oraz dostarczana do miejscowości w Zagłębiu Miedziowym. Gaz wykorzystywany do produkcji energii pochodzi ze złóż w Kościanie.

Obecny na uroczystości otwarcia bloku gazowo-parowego w Polkowicach minister skarbu Włodzimierz Karpiński podkreślił, że inwestycja KGHM wpisuje się w krajowy system podniesienia bezpieczeństwa energetycznego. - Polska jest w Europie największym placem budowy inwestycji energetycznych. Nakłady na nowe bloki i nowe siłownie, które mają zastąpić te wyeksploatowane, to przeszło 30 mld zł - mówił minister.

Operatorem bloków gazowo-parowych jest należąca do KGHM spółka „Energetyka”. To jedno z największych na Dolnym Śląsku przedsiębiorstw ciepłowniczych, specjalizujących się w produkcji, przesyle oraz dystrybucji ciepła i energii elektrycznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane