• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

KGHM wypłaci drugą transzę dywidendy

KGHM wypłaci drugą transzę dywidendy
Foto: TVN24.pl Foto: KGHM ma prawo wypłacić drugą ratę dywidendy za 2006 r.

KGHM Polska Miedź ma prawo wypłacić drugą transzę dywidendy za 2006 r. - orzekł wrocławski Sąd Apelacyjny. Pierwszą część dywidendy wypłacono w lipcu, a drugą wstrzymano, z powodu zaskarżenia uchwały dotyczącej wypłaty z zysku spółki.

Spór o wypłatę dywidendy rozpoczął się, gdy uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM zaskarżył przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, Ryszard Zbrzyzny.

Jego pozew dotyczył dwóch kwestii. Po pierwsze Zbrzyzny zaskarżył fakt, że decyzję o wypłacie podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. - Natomiast druga była kwestia merytoryczna dotycząca tego, że taki podział zysku szkodzi spółce i wymusił zmianę planów inwestycyjnych oraz zmianę kształtu budżetu - tłumaczył Zbrzyzny.

We wrześniu Sąd Okręgowy w Legnicy unieważnił uchwałę NWZA i sprawa trafiła do wrocławskiego Sądu Apelacyjnego.

Wrocławski sąd uznał dziś, że uchwała nie ma samodzielnej racji bytu i jest doprecyzowaniem wcześniejszej uchwały, wydanej zgodnie z procedurami i w terminie. - Uznaliśmy dokument za część uchwały dotyczącej podziału zysku, a ponieważ była ona prawidłowo uchwalona, także jej doprecyzowanie uznane zostało za obowiązujące - powiedział rzecznik prasowy wrocławskiego Sądu Apelacyjnego Witold Frankiewicz.

"Zastanowię się nad skargą do Sądu Najwyższego"
Zbrzyzny po środowym wyroku powiedział, że wystąpi o pisemne uzasadnienie, ponieważ jego zdaniem ustne uzasadnienie wyroku było "dość pokrętne i nieprzekonujące". - Zastanowię się jednak poważnie nad skargą do Sądu Najwyższego. Obawiam się, że nawet gdyby przyznał mi on rację, będzie już po wypłacie dywidendy. A mi nie chodzi tylko o satysfakcję moralną, ale o to, żeby te środki faktycznie pozostały w spółce - dodał Zbrzyzny.

Pierwsza rata dywidendy, zgodnie z planem została wypłacona w lipcu tego roku. Natomiast rzecznik prasowy KGHM Radosław Poraj-Różecki powiedział dziś, że decyzja w sprawie drugiej części dywidendy jeszcze nie zapadła. - Dzisiejszy wyrok mógł być różny, mógł też nie zapaść. Dlatego dopiero teraz, po jego ogłoszeniu, bez zbędnej zwłoki zarząd KGHM podejmie decyzje co do zawieszonej części - dodał Poraj-Różecki.

Zgodnie z lipcową uchwałą NWZA, zysk KGHM Polska Miedź za rok obrotowy 2006 w wysokości blisko 3 mld 395 mln zł. Terminy wypłat dywidendy ustalono na: 10 lipca 2007 r. - 1 mld 698 mln oraz na 10 września 2007 r. - kwoty 1 mld 696 mln zł.

Wiceprezes KGHM Marek Fusiński poinformował, że zarząd KGHM Polska Miedź szacuje, że druga transza dywidendy z zysku za 2006 rok zostanie wypłacona do końca grudnia. Spółka chciałaby, aby ponad 50 proc. zysku za 2007 rok zostało w spółce.

- W piątek mamy posiedzenie zarządu, gdzie ustalimy tę datę. Na pewno nastąpi to w grudniu - powiedział Fusiński.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane