• rozwiń
  • WIG20 2233.10 +0.31%
  • WIG30 2528.68 +0.21%
  • WIG 58759.57 +0.23%
  • sWIG80 11607.10 +0.17%
  • mWIG40 3738.14 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:40

Dostosuj

KGHM wygra walkę o złoża miedzi? Decyzja za kilka miesięcy

KGHM wygra walkę o złoża miedzi? Decyzja za kilka miesięcy
Foto: TVN24 Foto: KGHM walczy o złoża rud miedzi na obszarze „Bytom Odrzański”

Minister środowiska zabrał głos w sprawie przyznania koncesji na poszukiwania miedzi spółce Leszno Copper. Maciej Grabowski poinformował, że trwa rozpatrywanie odwołania KGHM od tej decyzji. Jej wynik poznamy dopiero za klilka miesięcy.

- Czas na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie odwołania należy liczyć w miesiącach. To jak długo będzie trwała procedura będzie zależało od aktywności stron. Trwa normalna procedura odwoławcza, strony mają możliwość zapoznania się z wnioskami. Na pewno będzie dochowana wszelka staranność przy rozpatrywaniu tych wniosków - powiedział Grabowski.

We wtorek premier Donald Tusk poinformował podczas konferencji, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyspieszy działania, by wyjaśnić sprawę przyznania koncesji na wydobycie miedzi spółce Leszno Copper.

"Niezrozumiała" decyzja resortu

Resort środowiska pod koniec stycznia przyznał koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze „Bytom Odrzański" firmie Leszno Copper, należącej do kanadyjskiego funduszu Lumina Capital. Decyzja jest nieprawomocna. KGHM Polska Miedź złożył 13 lutego odwołanie od decyzji ministerstwa.

„Decyzja ministra jest dla nas niezrozumiała, dlatego postanowiliśmy się od niej odwołać. Nie ma jednak powodów do paniki - fakty przemawiają na naszą korzyść" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym z 13 lutego prezes KGHM Herbert Wirth. KGHM podkreśla, że wniosek o przyznanie koncesji był prawidłowy i spółka nie ma sobie nic do zarzucenia, a jej oferta była lepsza i racjonalniejsza.

KGHM podało, iż zdaniem resortu środowiska, oferta konkurencji była korzystniejsza ze względu na większą liczbę odwiertów w pierwszym okresie i krótszy czas badań. Leszno Copper deklarowała wykonanie 15 odwiertów w ciągu pięciu lat. KGHM natomiast przewidywał w pierwszym okresie osiem odwiertów, a po wstępnych wynikach - kolejnych 31, czyli razem 39 przez dziewięć lat.

Walka o rudy

W marcu i kwietniu 2012 r. KGHM złożył cztery wnioski o udzielnie koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych w regionie. Otrzymał trzy pozytywne decyzje na obszary „Retków-Ścinawę", „Głogów" i fragment obszaru „Kulów-Luboszyce".

Obszar Bytomia Odrzańskiego jest ważny dla KGHM, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa Głębokiego Przemysłowego, gdzie spółka ma koncesję wydobywczą oraz Gaworzyc i Głogowa, gdzie dysponuje koncesjami poszukiwawczymi. Na obszarze koncesji znajdują się duże pokłady rudy miedzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane