• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

KGHM wchodzi coraz mocniej w energetykę. Chce zmniejszyć koszty wytwarzania miedzi

KGHM wchodzi coraz mocniej w energetykę. Chce zmniejszyć koszty wytwarzania miedzi
Foto: PAP/ Maciej Kulczyński Foto: Prezes KGHM Herbert Wirth i minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas otwarcia zespołu bloków gazowo-parowych KGHM w elektrociepłowni Polkowice

Zaangażowanie KGHM Polska Miedź w projekty energetyczne w długim terminie pozwoli zatrzymać rosnące koszty energii elektrycznej, to zaś spowoduje ograniczenie kosztów wytwarzania miedzi – podkreślił prezes holdingu Herbert Wirth.

Jak dodał, przemysł metali nieżelaznych zużywa bardzo dużo energii elektrycznej. - Jesteśmy drugim największym odbiorcą energii elektrycznej w kraju. Wzrost kosztów energii rzutuje na koszty wytwarzania miedzi - zaznaczył Wirth.

W bezpiecznym kierunku

Bezpieczeństwo energetyczne spółkom wydobywczym i przetwórczym należącym do miedziowego holdingu mają gwarantować m.in. własne źródła wytwórcze energii elektrycznej. Ostatnia tego typu inwestycja to dwa bloki gazowo-parowe działające w Polkowicach i Głogowie. Siłownie wytwarzają z gazu pochodzącego z krajowych złóż energię elektryczną i cieplną. Dzięki tym inwestycjom KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię. - To niezwykle istotne zabezpieczenie przed ewentualnym blackoutem, w dłuższym terminie pozwoli też zatrzymać ewentualny wzrost cen energii - podkreślił.

Wymieniając inne duże projekty energetyczne, w które angażuje się KGHM, wskazał plany budowy bloku gazowego w Elektrowni Blachownia. - To projekt, który chcemy realizować z Tauronem. Został on zamrożony do roku 2016 r. - mówił Wirth.

Energia jądrowa

Na początku września spółki KGHM, Enea i Tauron podpisały z PGE umowę o odkupieniu po 10 proc. udziałów w PGE EJ1 - spółce odpowiedzialnej za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. - Wierzymy w to, że pomimo dużych nakładów koszt wytworzenia jednego megawata energii w elektrowni atomowej będzie niższy niż jej koszt wytworzenia z węgla czy gazu - podkreślił prezes KGHM.

Jak przypomniał, miedziowy holding zainteresowany jest wydobyciem uranu. - Pod kątem naszego programu jądrowego chcemy zdefiniować takie projekty uranowe za granicą, które zabezpieczyłyby w 100 proc. wsad do elektrowni. To nastąpi nie wcześniej niż w 2025 r., do tego czasu szukamy bezpiecznych złóż w Kanadzie i Namibii - poinformował Wirth.

Ostatnim z projektów energetyczny, w które chce się angażować KGHM, to odnawialne źródła energii. - Jestem zwolennikiem fotowoltaiki i tę działkę chcemy rozwijać w kopalni w Chile - podsumował Wirth.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane