• rozwiń

Temat: Energetyka

KGHM rusza z produkcją w Chile. "Ewenement na skalę światową"

KGHM rusza z produkcją w Chile. "Ewenement na skalę światową"
Foto: materiały prasowe Foto: Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu

KGHM rozpoczyna produkcję w Sierra Gorda w Chile, dzięki temu zamierza obniżyć koszty w całej grupie. - Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie 10 lat. To ewenement na skalę światową - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth.

Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie 10 lat. To ewenement na skalę światową

Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM

Jak informuje miedziowy koncern w komunikacie, "w kopalni zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu miedzi". "Uruchomione zostały zakłady, w których odbywa się kruszenie, mielenie i flotacja. Woda do kopalni jest doprowadzona z wybrzeża oceanu rurociągiem o długości 143 km, a jej niezbędne rezerwy składowane są w zbiorniku o pojemności 750 tys. m3 - czytamy.

Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda, spółka liczy na obniżenie kosztów produkcji w całej grupie KGHM. - Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych - wyjaśnił Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.

120 tys. ton miedzi

Z kolei prezes zarządu KGHM Herbert Wirth przyznał, że spółka narzuciła sobie i partnerom ogromne tempo budowy. - Zależało nam, by przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska możliwie najlepiej wykorzystać potencjał kopalni – powiedział. - Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie 10 lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej.

Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja w ciągu 20-letniego okresu eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. Dodatkowy potencjał produkcyjny tkwi w przerobie rudy tlenkowej poddawanej procesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowane już zostały w tej technologii pierwsze katody miedzi.

Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane