• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

KGHM: produkcja w kopalni Afton-Ajax ruszy pod koniec 2018 roku

KGHM: produkcja w kopalni Afton-Ajax ruszy pod koniec 2018 roku
Foto: kghm.pl Foto: Nowy plan zakładu górniczego zakłada maksymalizację wartości projektu

KGHM zakłada, że złoży wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego dla projektu Afton-Ajax pod koniec I kwartału 2015 r., a budowa zakładu górniczego w Kanadzie zacznie się w połowie 2016 r. Produkcja koncentratu miedzi w tej kopalni ma ruszyć pod koniec 2018 r.

"KGHM (...) dokonał zmian w rozmieszczeniu infrastruktury zakładu górniczego (w projekcie Afton-Ajax - przyp. PAP). Nowy plan, opracowany w oparciu o konsultacje ze społecznościami lokalnymi, pozwoli na optymalizację nakładów inwestycyjnych i ułatwi proces uzyskiwania pozwoleń środowiskowych" - podał KGHM w czwartek w komunikacie.

Maksymalny zysk

Dodano, że nowy plan zakładu górniczego zakłada maksymalizację wartości projektu poprzez oddalenie infrastruktury kopalni od terenów zabudowanych i optymalizację kosztów inwestycyjnych.

- Nowy plan kopalni Afton-Ajax wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnych (...). Jednocześnie zmiana ta jest w pełni uzasadniona ekonomicznie. Pozwoli m.in. na optymalizację nakładów inwestycyjnych, a po uruchomieniu kopalni na obniżenie kosztów odstawy urobku. Relokacja części obiektów poza granice miasta Kamloops ułatwi również proces terminowego uzyskiwania pozwolenia środowiskowego - powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Mostowy, dyrektor zarządzający KGHM Ajax Mining Inc.

KGHM przewiduje, że złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia środowiskowego nastąpi pod koniec I kwartału 2015 roku. Przyjęty harmonogram ma pozwolić na rozpoczęcie budowy zakładu górniczego w połowie 2016 roku i odkłada w czasie część nakładów kapitałowych na realizację projektu finansowanych przez KGHM. Spółka zakłada, że produkcja pierwszego koncentratu miedzi w kopalni Afton-Ajax nastąpi pod koniec 2018 roku.

Złoże w Kanadzie

Afton-Ajax to złoże położone nieopodal miasteczka Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zasoby geologiczne projektu wynoszą 512 mln ton rudy o zawartości 0,31 proc. miedzi i 0,19 g/t złota. Na podstawie analizy wykonalności z 2010 roku KGHM szacował średnią roczną produkcję na ok. 50 tys. ton miedzi oraz 100 tys. uncji złota w koncentracie.

KGHM podał także, że zgodnie z harmonogramem przebiega realizacja innego kanadyjskiego projektu - Victoria.

26 maja zakończone zostały roboty związane z drążeniem tunelu udostępniającego (upadowej). Obecnie realizowane są prace związane z drążeniem poziomego wyrobiska łączącego upadową z szybami kopalni, którego zakończenie planowane jest na wrzesień 2014.

Roboty związane z drążeniem szybu eksploracyjnego mają się rozpocząć na przełomie 2014 oraz 2015 r. i potrwają około trzech lat.

Victoria to złoże polimetaliczne z dużą zawartością miedzi, niklu i metali szlachetnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane