• rozwiń

KGHM planuje inwestycje. Wyda ponad 4 mld złotych

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

KGHM planuje wydać na inwestycje w 2014 roku 4 mld 251 mln zł, z czego na inwestycje rzeczowe 2 mld 565 mln zł, a na inwestycje kapitałowe 1 mld 686 mln zł. Plan inwestycyjny zakłada odtworzenie majątku oraz kontynuację rozpoczętych w grupie projektów strategicznych - podano w raporcie.

Plan inwestycyjny KGHM zakłada udostępnienie obszaru Głogów Głęboki Przemysłowy, a takżę kontynuację Programu Modernizacji Pirometalurgii w HM Głogów I (zmiana technologii przetopu koncentratów) oraz modernizację pirometalurgii w HM Głogów II.W planach spółki jest też kontynuacja prac przygotowawczych projektu budowy kopalni Ajax oraz rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem do budowy kopalni Victoria, w Rejonie Sudbury, w Kanadzie.

Ważna inwestycja w Chile

KGHM chce też zakończyć budowę kopalni Sierra Gorda w Chwile. Planuje też rozpocząć eksploatację. Według prezesa spółki prace idą zgodnie z planem.

- Podjęliśmy działania obniżające koszty funkcjonowania naszej zamorskiej firmy. Patrzymy na tę inwestycję z optymizmem. Teraz najważniejszą dla nas kwestią jest uruchomienie na czas projektu chilijskiego Sierra Gorda, który da KGHM duży oddech w zakresie produkcji miedzi po niskich kosztach w porównaniu do Polski - tłumaczył Herbert Wirth, prezes KGHM na antenie TVN24 Biznes i Świat pod koniec lutego tego roku.

Prezes KGHM twierdzi też, że finalna data uruchomienia chilijskiego projektu nie jest zagrożona. - To, co zadeklarowaliśmy, będzie spełnione. A więc drugi kwartał 2014 roku jest jak najbardziej realny - zapewniał Wirth. Prezes spółki dodał, że koszty inwestycji nie powinny się zwiększyć.

Wydobycie w tym roku

- Jest duża presja cenowa ze strony chilijskiej. Ważne są też ceny energii, ale myślę, że cena nie będzie wyższa od tej, którą wcześniej deklarowaliśmy - podkreśla Wirth.

KGHM zakłada, że w 2014 r. wydobędzie z Sierra Gorda 70 tys. ton miedzi i 28 mln funtów tlenku molibdenu, wykorzystywanego m.in. do produkcji stali wysokogatunkowej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane