• rozwiń
  • WIG20 2187.81 -0.88%
  • WIG30 2484.97 -0.97%
  • WIG 57909.20 -0.92%
  • sWIG80 11620.87 +0.10%
  • mWIG40 3751.04 -1.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:13

Dostosuj

KE zgadza się na 500 mld euro dla niemieckich banków

KE zgadza się na 500 mld euro dla niemieckich banków
Foto: TVN24 Foto: 500 mld zastrzyk ma postawić na nogi niemiecki sektor bankowy

KE zaakceptowała we wtorek opiewający na około 500 mld euro program publicznej dla niemieckich banków, deklarując, iż nie narusza on unijnych przepisów w sprawie ochrony wolnej konkurencji, jak mu to wcześniej zarzucano.

Jak głosi wspólne oświadczenie niemieckich ministerstw gospodarki i finansów, "nic nie stoi już na drodze" realizacji programu.

"Można obecnie szybko realizować przedsięwzięcia na rzecz stabilizacji banków i innych instytucji finansowych. Wspiera to cały rynek finansowy w Niemczech" - czytamy w dokumencie.

Niemcy dają przykład

W ramach programu, na państwowe gwarancje kredytowe dla banków zostanie przeznaczone 400 mld euro, a na dofinansowanie ich własnego kapitału ok. 80 mld euro.

- Niemiecki pakiet ratunkowy jest skutecznym środkiem wzmacniania zaufania rynków, zapobiegając jednocześnie nadużyciom. Mam nadzieję, że inne państwa członkowskie podążą wkrótce za tym przykładem - zadeklarowała odpowiedzialna za ochronę konkurencji unijna komisarz Neelie Kroes.

Tylko na czas kryzysu

Komisja doszła do wniosku, że nie istnieje żadna dyskryminacja w dostępie do środków pakietu. Ponadto jest on ograniczony pod względem rozmiarów i czasu funkcjonowania. Naruszania wolnej konkurencji da się zatem uniknąć w tak znacznym stopniu, jak to tylko możliwe. Niemcy będą musiały co sześć miesięcy informować Komisję Europejską o przebiegu realizacji pakietu ratunkowego. Komisja chce w ten sposób zapewnić, by wraz z ustaniem kryzysu przedsięwzięcia pomocowe zostały wstrzymane.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane