• rozwiń

KE zawiesza procedurę nadmiernego deficytu przeciw Polsce. Ale procedura trwa nadal

KE zawiesza procedurę nadmiernego deficytu przeciw Polsce. Ale procedura trwa nadal
Foto: TVN24 Foto: KE groziła Polsce konsekwencjami, jeżeli rząd nie podejmie działań na rzecz zbijania deficytu

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że Polska skutecznie redukuje deficyt i dalsze kroki w ramach procedury nadmiernego deficytu nie są potrzebne. Decyzja ta nie oznacza jednak zamknięcia procedury.

Polska jest objęta procedura nadmiernego deficytu od 2009 roku. Nasz kraj miał za wysoki deficyt finansów publicznych wobec wymaganego w Traktacie z Maastricht limitu 3 proc. PKB.

Postępy

- Komisja Europejska pozytywnie ocenia nasze postępy w zbijaniu deficytu, który jeszcze jakiś czas temu był nadmiernie wysoki. Wszyscy pamiętamy, że przekraczał nawet siedem procent PKB. W tej chwili rząd z pomocą wzrostu gospodarczego stopniowo ogranicza deficyt, który spadnie do wymaganego przez Unię poziomu poniżej trzech procent PKB już prawdopodobnie w 2015 roku - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista Adam Czerniak z "Polityki Insight".

- Z tego powodu Komisja Europejska zdecydowała, że nie ma żadnych przesłanek, aby nakładać kary na Polskę, a przypomnijmy że takie sugestie pojawiły się w grudniu zeszłego roku - dodał.

- Jeśli wszystko będzie toczyło się zgodnie ze scenariuszem zapisanym w wieloletnim planie finansowym, to wyjście z procedury nadmiernego deficytu zostanie zatwierdzone w 2016 roku - powiedział 28 maja minister finansów Mateusz Szczurek na antenie TVN24.

Jeszcze nie teraz

Rafał Hirsch dziennikarz TVN24 Biznes i Świat zapytał na Twitterze, czy dzisiejszy komunikat KE oznacza, że Polska nadal znajduje się w procedurze nadmiernego deficytu. Przedstawiciele KE odpowiedzieli, że "Komisja nie podejmie żadnych dalszych działań, a deficyt w 2014 roku jest poniżej celu". Potwierdzili też, że Polska nadal znajduje się w procedurze nadmiernego deficytu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane