• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy. Gospodarka

KE: ulgi energetyczne dla niemieckich firm legalne. Ale rząd musi odzyskać 30 mln euro

KE: ulgi energetyczne dla niemieckich firm legalne. Ale rząd musi odzyskać 30 mln euro
Foto: sxc.hu Foto: 2 tys. niemieckich przedsiębiorstw korzystających z tzw. rabatów energetycznych nie będzie musiało zwracać zaoszczędzonych miliardów euro

Komisja Europejska uznała we wtorek, że wprowadzone przez rząd Niemiec zwolnienia dużych przedsiębiorstw z dopłat do finansowania energii ze źródeł odnawialnych są w większości zgodne z unijnym prawem.

Decyzja KE oznacza, że ok. 2 tys. niemieckich przedsiębiorstw korzystających z tzw. rabatów energetycznych - jak koncern chemiczny BASF czy gigant hutniczy ThyssenKrupp - nie będzie musiało zwracać miliardów euro, zaoszczędzonych dzięki rozwiązaniom, wprowadzonym przez niemiecką ustawę o odnawialnych źródłach energii z 2012 r.

Zbyt duże?

Jednak według Brukseli niewielka część przyznanych rabatów wykracza poza to, co jest dozwolone na mocy zasad udzielania pomocy publicznej w UE. Dlatego firmy, które korzystały ze zbyt dużych ulg, będą musiały zwrócić nielegalnie przyznaną pomoc państwa. Niemieckie źródła, na które powołuje się agencja dpa, oszacowały, że władze będą musiały odzyskać 30 mln euro.

Komisja uznała też we wtorek, że rabaty energetyczne przyznane w sierpniu niemieckim przedsiębiorstwom kolejowym nie naruszają unijnych zasad konkurencji.

Niemiecka ustawa o energii odnawialnej (EEG) gwarantuje elektrowniom słonecznym, wiatrowym i na biomasę przez pierwsze 20 lat ich działalności stały dochód z dostarczanego prądu. Ponieważ koszty jego wytwarzania są jeszcze wyższe niż w przypadku elektrowni tradycyjnych (jeśli nie wlicza się tzw. kosztów zewnętrznych), występuje tutaj konieczność dotacji wyrównujących różnicę między kosztami a niższą od nich rynkową hurtową ceną prądu.

Rabaty energetyczne

Dotacje pochodzą od operatorów sieci energetycznych, pobierających środki na ten cel od konsumentów w formie włączonej do ceny detalicznej prądu dopłaty, zwanej "potrąceniem z tytułu ustawy o energii odnawialnej" (EEG-Umlage).

W sierpniu br. rząd w Berlinie postanowił ograniczyć wsparcie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ograniczył też liczbę przedsiębiorstw korzystających z rabatów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane