• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

KE skłonna zaakceptować polskiego "jabola"

KE skłonna zaakceptować polskiego "jabola"
Foto: TVN24 Foto: Czy "tanie" nadal pozostanie winem?

Komisja Europejska wyraziła nadzieję, że kraje UE osiągną w grudniu "pragmatyczny" kompromis w sprawie definicji wina, dając do zrozumienia, że jest skłonna zaakceptować "wina owocowe", a nie tylko gronowe.

- W tej chwili jesteśmy w toku negocjacji w tej sprawie. Komisja Europejska jest otwarta na nowe propozycje i gotowa na pragmatyczny kompromis - powiedział rzecznik komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel, Michael Mann.
Przyznał, że w wyjściowej, przedstawionej w lipcu propozycji reformy sektora winnego, Komisja Europejska zaproponowała, by winem można było nazywać tylko alkohol wyprodukowany z winogron. To oznaczałoby zakaz nazywania winem popularnych w Polsce win owocowych. Dotychczas było to możliwe na mocy unijnego rozporządzenia z 1999 roku.

Po wódce czas na wino
Rzecznik Mann przyznał, że przeciwko zaproponowanemu w lipcu rozwiązaniu zaprotestowało wiele krajów, "w tym Niemcy, kraje Europy wschodniej i północnej". Mają one długą tradycję produkcji win owocowych, a zwłaszcza jabłkowych.

Także Polska domaga się utrzymania prawa do określania mianem wina alkoholi wyprodukowanych na bazie jabłek, porzeczek czy wiśni, przekonując, że polski klimat nie pozwala na uprawę winogron. Dodatkowym argumentem, jakiego używa Warszawa, jest fakt, że UE nie zgodziła się, by wódką można było nazywać jedynie alkohol wytwarzany z ziemniaków i zboża i rozszerzyła definicję tego trunku na wszelkie produkty rolne.

Jak informował niedawno wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, w Polsce wytwarza się obecnie 100 mln litrów win owocowych rocznie.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane