• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

KE przyjęła plan ratunkowy Grecji

Komisja Europejska zaakceptowała grecki plan konsolidacji finansów publicznych. Grecja ma czas do końca 2012 roku na to, by obniżyć deficyt sektora publicznego poniżej 3 procent PKB. W ubiegłym roku wskaźnik ten sięgał 12,7 procent PKB.

Pierwszy raport dotyczący realizacji planu naprawy finansów Grecja ma złożyć w połowie marca. Bruksela podała, że Ateny muszą też być gotowe na podjęcie dodatkowych kroków fiskalnych mających na celu obniżenie deficytu i zadłużenia Grecji. Komisja podała jednocześnie, że sprawa fałszowania danych statystycznych przez Grecję trafi do sądu.

We wtorek grecki premier George Papandreou w ramach planu zmniejszenia deficytu zobowiązał się m.in. do zamrożenia płac w sektorach państwowych.

- Uważamy, że cele, jakie wyznaczyły sobie Ateny, są osiągalne. Dlatego wyrażamy aprobatę dla tego programu, wspieramy grecki rząd we wprowadzaniu go w życie i ufamy, że plan się powiedzie. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że realizacja programu będzie trudna - dlatego musimy nie tylko wspierać Grecję, ale i wzmocnić mechanizmy kontroli - po to, by uniknąć opóźnień - powiedział unijny komisarz ds. finansowych Joaquin Almunia.

Roubini nie wierzy

W to, że Grecja sama poradzi sobie z tarapatami, nie wierzy amerykański ekonomista Nouriel Roubini (ten sam, któremu udało się przewidzieć kryzys). Jego zdaniem Ateny, by uniknąć bankructwa, będą potrzebowały pomocy Unii Europejskiej lub Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Roubini w wywiadzie dla telewizji Bloomberg powiedział wprost, że spodziewa się takiej pomocy w najbliższym czasie.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane