• rozwiń

KE: polskie porty nie zapłacą podatku od nieruchomości

KE: polskie porty nie zapłacą podatku od nieruchomości
Foto: TVN24.pl Foto: Polskie porty skorzystają z wyrozumiałości KE

Komisja Europejska zgodziła się we wtorek, by polskie porty były zwolnione z podatku od nieruchomości. Ma to być środek wspierający ich rozwój.

Trzej najwięksi beneficjenci to Zarząd Portu Gdańsk, Zarząd Portu Gdynia i Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście. Na zwolnieniu skorzystają jednak także liczne mniejsze porty w Polsce.

- Środki wynikające z przyznanego zwolnienia będą odpowiednio wydzielone z możliwością ich wykorzystania przez podmioty zarządzające portami wyłącznie do działalności niehandlowej, takiej jak budowa, rozbudowa, utrzymanie i modernizacja infrastruktury zapewniającej dostęp do portu oraz ogólnodostępnej infrastruktury portowej - precyzuje KE w swoim komunikacie.

Komisja uznała, że taki rodzaj wsparcia nie stanowi w rozumieniu prawa UE zabronionej pomocy publicznej. Zwolnienie z podatków polskich portów nie zakłóca bowiem konkurencji pomiędzy państwami członkowskimi, lecz stanowi raczej realizację publicznych zadań leżących w ogólnym interesie Unii Europejskiej jako całości.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane