• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

KE: Gin Lubuski na sprzedaż

KE: Gin Lubuski na sprzedaż
Foto: Arch. TVN24 Foto: Marka Gin Lubuski ma zostać sprzedana

Francuski koncern Pernod Ricard będzie musiał po fuzji ze szwedzką spółką V&S Vin & Spirit sprzedać markę Gin Lubuski - ogłosiła w piątek Komisja Europejska. To jeden z warunków, jaki postawiła KE w zamian za zgodę na połączenie tych dwóch przedsiębiorstw z branży spirytusowej.

Aby rozwiać obawy KE co do możliwego naruszenia zasad konkurencji, Pernod Ricard będzie musiał sprzedać pewne marki koniaku i ginu w Szwecji, wódki w Finlandii i Grecji oraz zaprzestać w Szwecji dystrybucji jednej z kanadyjskich whisky. Ponadto francuski koncern złożył zobowiązanie, że wycofa się z praw do dystrybucji wódek Stolicznaja i Moskowskaja.

Żeby nie miały zbyt silnej pozycji rynkowej

KE uważa, że tylko w ten sposób po fuzji nie zdobędą one tak silnej pozycji rynkowej, która zakłóciłaby konkurencję na wspólnym unijnym rynku. - Istotne jest zapewnienie, aby połączenia przedsiębiorstw nie powodowały negatywnych skutków dla konsumentów, takich jak ograniczenie wyboru albo wzrost cen - tłumaczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Pernod Ricard to notowana na giełdzie francuska spółka zajmująca się produkcją i dystrybucją napojów alkoholowych na całym świecie. Należy do niej m.in. szampan Mumm, szkockie whisky Chivas Regal i Ballantine's, gin Beefeater oraz rum Havana Club, a w Polsce - Wyborowa (Polmos Poznań).

Wzrost udziałów Pernod Ricard

Produktem flagowym szwedzkiej państwowej firmy V&S, którą Pernord Ricard chce przejąć za ponad 5 mld euro, jest wódka Absolut. W Polsce poza Ginem Lubuskim V&S ma prawo do marki wódka Luksusowa (obie produkowane przez Polmos w Zielonej Górze).

Zarówno sprzedaż Wyborowej jak i Luksusowej szybko rośnie. Według szacunków, po fuzji Pernord Ricard osiągnie 10-15 proc. udziału w polskim rynku.


kdj/pra

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane