• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

KE: Europa pokazała solidarność

KE: Europa pokazała solidarność
Foto: TVN24 Foto: Komisja Europejska zadowolona

Po odcięciu rosyjskich dostaw gazu do Unii Europejskiej doskonale zadziałały mechanizmy solidarności: kraje członkowskie nawzajem przekazują sobie gaz, a zewnętrzni partnerzy zapewniają stabilne albo nawet zwiększone dostawy - oceniła Komisja Europejska. Tylko Bułgaria jest zagrożona.

"O ile temperatury ponownie nie spadną i dodatkowe dostawy gazu będą utrzymane, wszystkie kraje poza Bułgarią będą mogły poradzić sobie z obecną sytuacją przez wiele tygodni, jeśli nie do końca zimy. Konieczność dostosowania się do tej sytuacji pociąga jednak za sobą dodatkowe koszty dla przemysłu" - głosi komunikat KE.

Najgorsza sytuacja panuje w Bułgarii, która w 100 proc. zależy od dostaw rosyjskiego gazu. Na spotkaniu koordynatorów bułgarscy przedstawiciele poinformowali, że liczą na to, iż sytuację uratują dostawy gazu skroplonego (LNG) z Grecji.

Europa solidarna

KE wymieniła kilka przykładów unijnej solidarności: Niemcy dostarczają przez Czechy gaz Słowacji (zależnej w 97 proc. od dostaw z Rosji), przez Austrię - Węgrom i Słowenii, a także krajom spoza UE: Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.

Zwiększono pobór gazu z magazynów (na przykład Węgry dzielą się swoimi strategicznymi zapasami z Serbią). Maksymalnie zwiększono wydobycie z rodzimych złóż UE (na przykład Wielka Brytania zwiększyła eksport swojego gazu do Europy kontynentalnej). Belgia i Grecja zaoferowały możliwość zaopatrzenia innych krajów przez swoje terminale LNG.

Będą kolejne spotkania

W sprawie kryzysu gazowego i jego konsekwencji z punktu widzenia unijnej polityki energetycznej na najbliższą środę KE zwołała w Brukseli spotkanie dyrektorów generalnych ds. energii z odpowiednich resortów krajów członkowskich. Wysoki przedstawiciel KE Dominique Ristori ma się jeszcze w poniedziałek udać do Bułgarii, a także do Słowacji, by na miejscu ocenić sytuację.

Daty kolejnego spotkania grupy koordynatorów ds. gazu KE nie podała, zapowiadając, że jest gotowa zwołać je w przyszłym tygodniu w Brukseli, jeśli będzie tego wymagać sytuacja.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane