• rozwiń

KE chce prześwietlić rynek kredytów

KE chce prześwietlić rynek kredytów
Foto: TVN24 Foto: KE chce uniknąć scenariusza z USA

Komisja Europejska ma zamiar wziąć pod lupę firmy ratingowe oceniające zdolność papierów dłużnych firm pod względem wiarygodności kredytowej. Bruksela obawia się, ze po załamaniu się rynku kredytów hipotecznych w USA, system oceny może być nie do końca wiarygodny.

Chęć poddania ocenie systemu weryfikującego zdolność firm do wywiązywania się z zobowiązań, to reakcja na jego zawodność, co okazało się w Stanach Zjednoczonych i nie zapobiegło utracie płynności finansowej firm oferujących kredyty hipoteczne wysokiego ryzyka. Działanie używanego obecnie przez firmy ratingowe kodu ma w zamyśle wyeliminowanie zaistnienia konfliktu interesów wynikajacego z faktu, że firmy są opłacane przez tych, których oceniają.

Szef jednej z największych firm ratingowych Frederic Drevon powiedział, że jego firma zamierza "prowadzić konstruktywny dialog z unijnymi politykami i regulatorami rynku". Kontrolą unijną ma zajmować się z komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy odpowiedzialny za sektor usług finansowych Wspólnoty. Wyniki jego pracy poznamy najwcześniej w kwietniu 2008 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane