• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Każdy może sobie tak poukładać

Każdy może sobie tak poukładać
Foto: sxc.hu Foto: Wyrok Trybunału jest korzystny dla konkurencji Lego

Lego nie ma prawa do ochrony kształtu i sposobu ich łączenia produkowanych przez siebie klocków. Duńska firma, przy okazji największy europejski producent zabawek, przegrał sprawę przed Trybunałem w Luksemburgu. Lego chciało, by Trybunał uchylił wcześniejszy wyrok niższej instancji, zgodnie z którym inne firmy też mogły produkować charakterystyczne klocki.

Wyrok Trybunału oznacza przede wszystkim wygraną największego rywala Lego - firmy Mega Brands - która produkuje klocki bardzo podobne do tych spod znaku duńskiej firmy.

Konflikt między obydwoma producentami zabawek ciągnie się od 1999 roku. Trybunał w Luksemburgu napisał w uzasadnieniu, że kształt klocków - a chodzi o charakterystyczny sposób łączenia ich ze sobą - pełni tylko funkcję techniczną, czyli nie może być objęty zastrzeżonym znakiem towarowym. Lego nie może już złożyć od tego wyroku apelacji.

Jeszcze sześć lat temu Lego znajdowało się w głębokim dołku i notowało straty w wysokości prawie 350 milionów euro rocznie. Firma przeszła jednak gruntowna restrukturyzację, ale wyrok Trybunału może bardzo osłabić jej pozycję.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane