• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kazachstan osłabia swoją walutę. "W celu uniknięcie niestabilności"

Kazachstan osłabia swoją walutę. "W celu uniknięcie niestabilności"
Foto: Shutterstock Foto: Dewaluacja tenge miała służyć także zapobieganiu handlowi spekulacyjnemu na rynkach walutowych

Kazachstan zezwolił na dewaluację swojej waluty - tenge - o 19 proc., przesuwając jej kurs do około 185 tenge za dolara. Wszystko z powodu spadku innych walut rynków wschodzących. Kazachstan próbuje zapobiec w ten sposób spekulacji na rynku walutowym.

Krótko po ogłoszeniu tej decyzji przez bank centralny oficjalny kurs tenge spadł do nieco ponad 163,9 do dolara, ze 155 w poniedziałek. Bank poinformował, że zmniejszy wsparcie dla waluty i skalę interwencji walutowych, a decyzja wchodzi w życie natychmiast.

Warunki zewnętrzne

Bank podał, że jego ruch został spowodowany zmiennością na rynkach międzynarodowych, spowodowanych m. in. przez ostatnie decyzje Fed na temat polityki pieniężnej.

Ponieważ głównym partnerem handlowym Kazachstanu pozostaje Rosja, bank centralny Kazachstanu poinformował, że jego ruch został podyktowany również niepewnością kursową rubla. Na początku roku rubel osłabł o 5 proc. w stosunku do dolara.

Dewaluacja miała służyć też zapobieżeniu handlowi spekulacyjnemu na rynkach walutowych. "W celu uniknięcie niestabilności na rynku finansowym, ale w gospodarce, narodowy bank stworzy korytarz wahań kursu tenge na poziomie 185 za dolara (plus minus 3 tenge)" - głosi komunikat.

We wrześniu ubiegłego roku centralny bank Kazachstanu usztywnił kurs krajowej waluty w stosunku do walut obcych - dolara, euro i rubla.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane