• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kazachska ropa chce ominąć Rosję

Kazachska ropa chce ominąć Rosję
Foto: sxc.hu Foto: Kazachstan musi sprzedać swoją ropę

Dobra wiadomość dla zwolenników omijania Rosji w transporcie surowców. Ustanowieniem nowego szlaku eksportu swojej ropy do państw europejskich z pominięciem sieci rurociągów rosyjskich znów zainteresowany jest Kazachstan.

W czasie wtorkowego spotkania z prezydentem Rumunii Traianem Basescu w Astanie prezydent Nursułtan Nazarbajew wyraził przekonanie, że kazachska ropa mogłaby być dostarczana nowo zbudowanym rurociągiem przez Azerbejdżan i Gruzję do Morza Czarnego, skąd tankowcami byłaby przewożona do rumuńskiego

portu Konstanca, a stamtąd rurociągiem docierałaby do Triestu nad Adriatykiem.

Wypowiedź Nazarbajewa zamieścił jego oficjalny portal.

"Nowy szlak eksportowy dopomógłby Kazachstanowi w zmniejszeniu zależności od rosyjskich rurociągów, przez które obecnie przepływa większość kazachskiej ropy eksportowanej na rynki zachodnie", zaznacza, opisując sprawę brytyjski "Financial Times".

Wojna przeszkodziła

W ocenie

analityków Nazarbajew znów jest przekonany, że kaukaska ropa może być eksportowana na Zachód przez region płd. Kaukazu.

W czasie krótkiej wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku miał co do tego wątpliwości, ponieważ gruzińskie rurociągi i transport kolejowy były narażone na rosyjskie ataki z powietrza.

Kazachstan zaprzestał wtedy korzystania z gruzińskiego portu Batumi i zapowiedział, że może opóźnić plany rozbudowy portowego zaplecza.

Potrzeba nowych rurociągów

Dzienne

wydobycie ropy osiągnęło w ubiegłym roku w Kazachstanie 1,5 mln baryłek, a podwoi się po uruchomieniu wydobycia z pola Kaszagan. W 2008 roku kazachski państwowy koncern naftowy KazMunaigas kupił rumuńskie zakłady rafinerii i dystrybucji produktów naftowych Rompetrol, ustanawiając przyczółek na europejskim rynku paliwowym.

"Kazachstan musi zbudować nowe rurociągi, ponieważ po 2012 roku ruszy wydobycie z nowego, bogatego pola naftowego Kaszagan na Morzu Kaspijskim (...) Rurociąg z Konstancy do Triestu uczyniłby z Rumunii kraj o strategicznym znaczeniu dla tranzytu kazachskiej ropy naftowej do Europy Zachodniej", dodaje "FT".

mtom//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane