• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Katowice: Okupują siedzibę Holdingu

Katowice: Okupują siedzibę Holdingu
Foto: TVN24 Foto: Z zarządem Holdingu spierają się trzy związki zawodowe

Co najmniej do piątku związkowcy mają zamiar okupować siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego. Domagają się od zarządu wznowienia rozmów. Zarząd odpowiada, że chce rozmawiać, ale zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami. Na piątek zapowiedziano manifestację górników pod siedzibą firmy.

Kilkunastu związkowców pozostało w sali konferencyjnej siedziby holdingu w poniedziałek wieczorem, po przerwaniu prowadzonych w ramach sporu zbiorowego rozmów. Związki uważają, że przynajmniej w jednym spornym punkcie - płacowym - dostępne są wszystkie niezbędne dane do tego, by kontynuować negocjacje.

- Liczymy, że zarząd powróci do rozmów, by móc spojrzeć w twarz górnikom, którzy w piątek w wielkiej manifestacji przyjdą przed siedzibę holdingu. Co najmniej do tego czasu - jeśli nie będzie rozmów - pozostaniemy w budynku. Później zdecydujemy o dalszych działaniach - powiedział w środę Szczepan Kasiński ze związku Sierpień 80' w holdingu.

W piątek "kilkutysięczna demonstracja"

Na piątek wszystkie górnicze związki zaplanowały kilkutysięczną manifestację przeciwko polityce rządu wobec górnictwa. Demonstranci mają przejść sprzed katowickiego Spodka przed Śląski Urząd Wojewódzki, a stamtąd przed siedzibę zarządu KHW.

Spór zbiorowy, dotyczący m.in.: wzrostu płac, sposobu premiowania, spraw pracowniczych oraz związanych z zatrudnieniem i strategią holdingu, wszczęły trzy związki: Sierpień 80, Solidarność 80 i Kontra. Właśnie ich przedstawiciele okupują salę w siedzibie KHW. Według Kasińskiego stale przebywa tam od 15 do 25 osób; według przedstawicieli holdingu - średnio 10-12 osób.

Zarząd: Chcemy rozmawiać

Rzecznik KHW Wojciecha Jaros zapewnił, że rozmowy ze związkowcami będą prowadzone nadal, w trybie przewidzianym w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. - Przygotowanie materiałów, których życzyli sobie przedstawiciele organizacji, wymaga jednak czasu. Zgodnie z ustalonym obustronnie regulaminem rokowań, strony w trybie roboczym winny ustalić termin i miejsce kolejnego spotkania - zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że pracodawca zaproponował przerwę w poniedziałkowych rozmowach, bo związkowcy wnioskowali o przygotowanie kolejnych materiałów uzupełniających.

Związkowe postulaty

Oprócz postulatu wzrostu płac (nawet o 500 zł) związkowcy chcą też rozmawiać o wypłacie 14 pensji (firma z powodu kłopotów finansowych KHW przesunęła ją ze stycznia na początek kwietnia) oraz o zasadach wynagradzania. Nie zgadzają się na powiązanie części premii z wydajnością pracy i wykonywaniem planów produkcyjnych, które uważają za nierealistyczne. Negują prognozy docelowego zmniejszenia zatrudnienia w spółce o 5 tys. osób i chcą wypracowania programu naprawczego dla holdingu.

Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych spółek węglowych w kraju, zatrudnia ok. 20 tysięcy osób. W ubiegłym roku wypracował ok. 30 mln zł zysku.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane