• rozwiń

Katarczycy sprzedali kontrakt na polski LNG?

Katarczycy sprzedali kontrakt na polski LNG?
Foto: polskielng.pl Foto: Terminal LNG w Świnoujściu

Firma Qatargas sprzedała lub finalizuje sprzedaż kontraktu na dostawy skroplonego gazu LNG dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Jak dowiaduje się gazeta, nabywcą ma być amerykański bank inwestycyjny Merrill Lynch. Według dziennika będzie on trudniejszym partnerem do rozmów o zmianach warunków umowy niż Katarczycy.

PGNiG i Qatargas nie chcą komentować sprawy. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną katarską. Nie możemy jednak podać więcej szczegółów. Kontrakt na dostawy katarskiego gazu jest umową dwustronną, zatem jej zapisy stanowią tajemnicę handlową - podkreśla biuro prasowe PGNiG.

- Nasza polityka zakazuje ujawniania jakichkolwiek informacji o zamówieniach - dodaje Mriana Diaz Castro z departamentu PR w Qatargas.

Gazeta pisze, że bank Merrill Lynch nie odpowiedział na pytania "Dziennika Gazety Prawnej". Tak samo Ministerstwo Gospodarki.

Trudne negocjacje

Dziennik przypomina, że Merrill Lynch w 2013 roku podpisał umowę krajami bałtyckimi na dostawy skroplonego gazu. Paliwo na Bałtyk wypływa z terminalu w Rotterdamie.

Zgodnie z umową z Qatargas od drugiej połowy 2014 roku PGNiG miało odbierać w gazoporcie w Świnoujściu sprowadzany z Kataru gaz LNG.

W umowie na 20 lat zakontraktowano 1 mln ton skroplonego gazu rocznie. Jednak - jak pisze "DGP" - zawarta w umowie formuła cenowa sprawia, że katarski gaz jest drogi. PGNiG deklarowało już, że chce renegocjować warunki kontaktu - przypomina gazeta. Tym bardziej, że problemem sa również terminy dostaw. katarczycy mieli rozpocząć dostawy już w tym roku, a gazoport w Świnoujściu - ze względu na opóźnienia w budowie - rozpocznie działalność najwcześniej w 2015 r.

"DGP" pisze, że motywem, który mógł przyświecać Katarczykom w pozbyciu się umowy ze stroną polską było to, że chcieli oni uniknąć właśnie renegocjowania kontraktu. Władze PGNiG deklarowały, że chcą przeforsować zmianę warunków umowy. Jeden z rozmówców gazety zaznacza, że Katarczycy nie chcieli renegocjować umowy, aby nie tworzyć precedensu dla innych kontrahentów, którzy mogliby zażądać tego samego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane