• rozwiń

Kasy fiskalne u adwokatów i lekarzy?

Kasy fiskalne u adwokatów i lekarzy?
Foto: TVN24 Foto: Kasy fiskalne wkrótce zagoszczą na biurkach adwokatów i lekarzy?

Kasy fiskalne w taksówkach i u fryzjera, a jednocześnie ich brak u lekarzy czy adwokatów od dawna budzą kontrowersje. Na skargi reaguje Rzecznik Praw Obywatelskich: jak zapowiada "Rzeczpospolita", w poniedziałek ma złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w tej sprawie .

Najnowsza, opublikowana 24 grudnia nowelizacja rozporządzenia ministra finansów utrzymuje zwolnienie z obowiązku posiadania kas fiskalnych dla usług prawniczych (czyli m.in. adwokatów), rachunkowo-księgowych, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (czyli m.in. prywatnych gabinetów lekarskich).

Bez zmian pozostają też dotychczasowe zwolnienia z ewidencji z użyciem kas w odniesieniu do niektórych rodzajów działalności. Chodzi m.in. o usługi telekomunikacyjne, pośrednictwo finansowe, sekretarskie i tłumaczeniowe oraz usługi edukacyjne.

Tak więc obowiązek posiadania kasy nie dotyczy sporego kręgu dochodowych rodzajów działaności, do których w powszechnym mniemaniu w szczególności należą kancelarie adwokackie czy gabinety lekarskie. Jednocześnie mimo protestów fiskus nakazał instalowanie kas fiskalnych m.in. w taksówkach.

Nierówni wobec prawa?

Jak pisze "Rzeczpospolita", zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiednia ustawa pozostawia ministrowi finansów nadmierną dowolność w ustaleniu, komu takie zwolnienia przysługują - i jest niezgodna z konstytucją. Według Janusza Kochanowskiego powinna ona jednoznacznie określać, na podstawie jakich kryteriów można daną branże zwolnić z ustawowego obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu z zastosowaniem kas rejestrujących.

Janusz Kochanowski uważa, że w tym wypadku przepisy muszą być wyjątkowo precyzyjne, bo zgodnie z art. 84 konstytucji każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznoprawnych - w tym podatków. Dlatego zwolnienie jednostki z określonych ciężarów powinno następować wyłącznie na podstawie dokładnie wskazanych w ustawie kryteriów, możliwych do zweryfikowania z punktu widzenia zasad powszechności, sprawiedliwości i równości.

Jak pisze "Rz", z napływających do RPO skarg wynika, że zwolnienia z obowiązku stosowania kas przez prawników czy lekarzy są odbierane przez inne podmioty gospodarcze jako niesprawiedliwe.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane