• rozwiń

Kasy fiskalne także w automatach? Ministerstwo nie mówi "nie"

Kasy fiskalne także w automatach? Ministerstwo nie mówi "nie"
Foto: tvn24 Foto: W automatach znajdą się kasy fiskalne?

Niektórzy operatorzy automatów z napojami i przekąskami chcą obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w tych urządzeniach - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo finansów nie mówi "nie".

Jak podaje gazeta, z inicjatywą wprowadzenia takiego obowiązku wystąpiła Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Według jej szefa wprowadzenie obowiązku rejestracji przychodu z maszyn za pomocą kas wyrówna warunki prowadzenia działalności gospodarczej. - Obecnie przedsiębiorcy oferujący konsumentom te same kategorie towarów w różny sposób obciążani są obowiązkami fiskalnymi - mówi gazecie Robert Łaniewski.

Dla wszystkich

Obecnie właściciele sklepów, którzy sprzedają napoje muszą ewidencjonować każdy przychód i odprowadzać od niego podatki. Według gazeta, właściciele automatów - właśnie przez brak kas fiskalnych - mają szansę uniknięcia opodatkowania. Według FROB, do szarej strefy trafia nawet 90 proc. przychodów z maszyn sprzedażowych.

Według szefa FROB kasy fiskalne w automatach to też szansa na instalację w tych urządzeniach terminali do płatności bezgotówkowych.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że nie cała branża jest za kasami w automatach. Za są największe firmy w branży, przeciwko mniejsze. Neutralne stanowisko stara się utrzymać jedyna w Polsce organizacja branżowa - Polskie Stowarzyszenie Vendingu, które zrzesza ponad 30 podmiotów z branży.

Ministerstwo nie mówi "nie"

Ministerstwo Finansów nie mówi "nie" propozycji kas w automatach. Jednak na realizację pomysłu - według informacji uzyskanych przez gazetę - trzeba będzie poczekać co najmniej dwa lata.

"Obecnie funkcjonujące rozporządzenie w sprawie obowiązku ewidencjonowania przychodów przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia sprzedaż towarów i usług w automatach samoobsługowych z tego obowiązku. Planuje się je utrzymać także w projekcie nowego rozporządzenia na lata 2015–2016" - pisze resort w oświadczeniu.

I dodaje, że "odejście od tego zwolnienia wymaga szczegółowej analizy zarówno kosztowej, jak i technicznej", a takie prace "zostaną przeprowadzone przed wydaniem kolejnego rozporządzenia regulującego przedmiotowe kwestie". Ma ono powstać w 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane